0

تبادل زندانیان میان “تهران و واشنگتن” در راستای تلاش ایران برای حمایت از شهروندانش است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کاظم غریب‌آبادی؛ معاون رئیس قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی درباره تشکیل پرونده برای منافقین و رسیدگی به جنایات این گروهک تروریستی، تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، بازداشت حمید نوری و صدور کیفرخواست پرونده متهمان ترور حاج قاسم سلیمانی سخن گفت.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران شاید جزء معدود کشور‌هایی باشد که آماج حملات تروریستی قرار داشته و دارد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گروهک‌های تروریستی با حمایت‌های غرب و آمریکا ایجاد شدند و بیش از 17 هزار نفر از مردم بی گناه را ترور کردند، 17 هزار نفر، آماری است که مربوط به سال‌های گذشته بوده و اکنون دستگاه‌های ذیربط در حال بروزرسانی این آمار هستند که قطعا آمار فعلی، بیش از 17 هزار نفر است که تمامی 17 هزار نفر، توسط گروهک تروریستی منافقین در اقصی نقاط ایران هدف ترور قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

غربی‌ها از تروریست‌ها برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود استفاده می‌کنند

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران افزود: گروهک تروریستی منافقین همانند سایر گروه‌های تروریستی، در کشور‌های غربی استقرار دارد و از حمایت‌های برخی کشور‌های غربی برخوردار است، البته بر این باور هستیم که غربی‌ها از این گروهک‌ها به عنوان ابزار برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود استفاده می‌کنند که در غیر این صورت گفتنی است، این گروهک‌های تروریستی از توانمندی و ظرفیت خاصی برخودار نیست که بتوانند نقش حمایتی برای سیاست خارجی غرب و آمریکا و حامیان آن‌ها در خارج از کشور داشته باشد.

گروهک تروریستی منافقین باید در مقابل اقداماتشان پاسخگو باشد

وی اظهار کرد: این گروهک‌ها از جمله گروهک تروریستی منافقین، نه تنها در داخل کشور از مقبولیت برخوردار نبوده بلکه بسیار منفور هستند که در همین راستا، طبیعی است در قبال اقداماتشان می‌بایست پاسخگو باشند و این یک نکته کلیدی است.

وی بیان کرد: ما تمامی گروهک‌های ترویستی را باید پاسخگو کنیم. چه گروهک‌هایی که علیه مردم ایران دست به عملیات زده‌اند و چه گروهک‌هایی که در سایر کشور‌ها هستند؛ ما اساسا با تروریسم و گروهک‌های تروریستی مخالف هستیم و برای همین از ظرفیت‌های مختلف همچون ظرفیت حقوقی و قضایی در داخل کشور و از ظرفیت سیاسی در خارج از کشور بهره خواهیم گرفت و اجازه نخواهیم داد این گروهک‌ها با اقدامات خود امنیت کشور را با مشکل مواجه کنند و آرامشی که در زندگی مردم وجود دارد را مختل کنند.

غریب‌آبادی افزود: کیفرخواستی که اخیرا صادر شده برای 104 نفر از سران گروهک تروریستی منافقین بوده و نیز موعدی که می‌بایست وکلای خود را معرفی می‌کردند طی چند روز قبل به اتمام رسیده و دادگاه در حال حاضر مطابق قانون آیین دادرسی کیفری، از کانون وکلا درخواست وکلای تسخیری کرده و تمامی مراحل قانونی و نیز دادرسی عادلانه در این پرونده همچون سایر پرونده‌ها رعایت خواهد شد و براین اساس از طرق مربوطه به آن‌ها اطلاع رسانی و نشر آگهی صورت گرفته و تقاضای معرفی وکیل شده و تمامی آداب و مقررات رعایت خواهد شد تا این گروهک‌ها را پاسخگوی اقدامات تروریستی خود کنیم.

بخوانید  تخلف برخی عطاری‌ها در فروش داروهای تقلبی و مخدر

وی گفت: این موضوع اولین گام نبوده و گام‌های مختلفی قبلا برداشته شده و رسیدگی به پرونده حاضر یک موضوع حائز اهمیت است و براین اساس هر حکمی که دادگاه صادر کند آن را از راه‌های مختلف پیگیری خواهیم کرد چراکه اجرای حکم دادگاه برای دستگاه‌های ذیربط وظیفه بوده تا حکم صادره را پیگیری و آن را اجرایی کنند. در حال حاضر پیش داوری نمی‌توان داشت می‌بایست منتظر آغاز جلسات رسیدگی دادگاه باشیم و اولین جلسات برابر مقررات بویژه در چارچوب قانون آیین دادرسی کیفری به زودی آغاز خواهد شد.

برگزاری علنی دادگاه رسیدگی به جنایات گروهک تروریستی منافقین منوط به تصمیم دادگاه است

معاون رئیس قوه قضاییه گفت: برگزاری علنی دادگاه رسیدگی به جنایات گروهک تروریستی منافقین منوط به تصمیم دادگاه است و من بر این باور هستم که جلسات رسیدگی می‌بایست علنی برگزار شود چرا که افکار عمومیِ داخل و عرصه بین‌الملل لازم است تا شاهد جنایات تروریستی منافقین باشند و با خوی وحشی و تروریستی این گروهک آشنا شوند و نتیجه اینکه برگزاری علنی دادگاه وابسته به تصمیم دادگاه بوده و برداشت من این است که قطعا بصورت علنی برگزار خواهد شد چرا که این گروهک تروریستی درصدد پنهان کاری اقدامات تروریستی خود بوده و جمهوری اسلامی چیزی برای پنهان کردن ندارد.

وی افزود: گروهک تروریستی منافقین مدعی است که از انجام عملیات‌های تروریستی صرف نظر کرده و تنها در قالب یک سازمان سیاسی فعالیت دارد که این دروغی بسیار آشکار است و در همین راستا، مستندات بسیار زیادی در دست است که نشان از این دارد این گروهک همواره دست از اقدام تروریستی خود برنداشته و همچنان مبادرت به عملیات‌های تروریستی می‌نماید و شاهد مثال این موضوع هم این می‌باشد، برخی از اعضا و حامیان این گروهک که دخیل در اقدامات تروریستی چند سال اخیر بوده اند، دستگیر شده و پرونده‌هایی برای آن‌ها تشکیل شده است و براین اساس واضح است که این‌ها همواره یک گروهک تروریستی هستند.

غریب‌آبادی تاکید کرد: هم اکنون دادگاه بر رسیدگی به جنایات خود اعضای گروهک تروریستی منافقین متمرکز است و اینکه بخواهد دعاوی مضاعف دیگری برای سازمان‌ها و سایر گروه‌ها تروریستی مستقر در کشور‌ها در نظر بگیرد این موضوع مستلزم این است که دادرسی آن‌ها در چارچوب حقوقی قضایی آن کشور‌ها بررسی شود و لذا در این مرحله، دادگاه صرفا بر رسیدگی به جنایات اعضای گروهک منافقین متمرکز است.

استقبال جمهوری اسلامی ایران از موضع دولت آلبانی در خصوص گروهک تروریستی منافقین

وی گفت: از موضعی که دولت آلبانی درخصوص گروهک تروریستی منافقین اخیرا اتخاذ کرد، استقبال می‌کنیم که البته این تصمیم کافی نیست و البته خشنود هستیم که مقامات دولت آلبانی به این باور رسیده‌اند که این گروهک، ماهیت تروریستی دارد و آشکار است، استقرار و حضور گروهک منافقین در این کشور در حقیقت تهدیدی علیه صلح و امنیت کشور آلبانی محسوب می‌شود. مقامات سایر کشور‌های اروپایی نیز بر این موضوع صحه گذاشته و معتقدند که این‌ها ماهیت تروریستی داشته و اصولا حضور این گروهک‌ها تهدید برای امنیت و آرامش جامعه اروپا تلقی می‌شود.

بخوانید  از تلاش‌های جهانی برای درمان ایدز چه می‌دانیم؟

کشور‌های میزبان گروهک تروریستی منافقین، تروریست‌ها را به ایران تحویل دهند

غریب‌آبادی تاکید کرد: ما از کشور‌هایی که میزبان گروهک تروریستی منافقین هستند می‌خواهیم تروریست‌ها را از خاک خود اخراج کرده و یا برای محاکمه به جمهوری اسلامی ایران تحویل دهند و یا خودشان با تشکیل دادگاه به جنایات این گروهک رسیدگی کرده و آن‌ها را محاکمه کنند. در حال حاضر مستندات بسیار زیادی درخصوص گروهک تروریستی منافقین در دست داریم و چنانچه این کشور‌ها موضع قضایی اتخاذ کنند، جمهوری اسلامی مستندات را در اختیار این کشور‌ها قرار می‌دهد همچنان که مستندات لازم را در اختیار برخی کشور‌ها قرار دادیم که براین اساس تصمیماتی که اخیرا علیه این گروهک تروریستی اتخاذ شده، ناشی از ارائه مستندات از سوی ایران به کشور‌ها بوده است و این کشور‌ها به این نتیجه رسیده اند که گروهک منافقین ماهیت تروریستی دارد.

وی درباره این مساله که اخیرا گفته شده کانادا می‌خواهد از این گروهک تروریستی میزبانی کند، گفت: من از طریق رسانه‌ها در جریان این خبر قرار گرفتم و خبر رسمی در این زمینه دریافت نکردم، اما خطاب من به هر کشوری است که هم‌اکنون میزبان منافقین هستند و یا بر حسب احتمال در آینده میزبانی خواهند کرد، پیشنهاد این است که کاملا پیشینه و ماهیت گروهک تروریستی مناقفین را بررسی کنند و اسنادی که در خصوص منافقین در کشور‌های غربی انتشار یافته را به‌ خوبی بررسی کنند، در این زمینه نیز؛ گزارش بسیار خوبی سال‌های قبل موسسه رَند – (RAND) درباره این گروهک تروریستی منتشر کرده که معتبر است و دربردارنده مستندات زیادی درخصوص ماهیت تروریستی منافقین است و نکته درخور توجه این که این گزارش از سوی غرب منتشر شده است.

غریب‌آبادی اظهار کرد: در راستای گفت‌وگو‌ها و توافقاتی که بین ایران و آمریکا صورت گرفت تصمیم براین شد که زندانی‌های ایرانی که به ناحق و با اتهامات واهی همچون دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا در ایالات متحده گرفتار شدند، آزاد شوند و تعدادی زندانی که تابعیت ایرانی داشته و دارای تابعیت مضاعف آمریکا هستند مقرر شد این افراد هم آزاد شوند.

وی گفت: مقارن رایزنی‌ها در خصوص تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، گفت‌وگو‌هایی در راستای آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران انجام پذیرفت که این رایزنی‌ها روند مرسوم خود را طی می‌کند و ذکر این نکته ضروری است که منابع مالی ایران در سایر کشور‌ها گروگان گرفته شده بود و با این موضوع هیچ ارتباطی نداشته که گفته می‌شود جمهوری اسلامی زندانیان را آزاد می‌کند تا دارایی‌های خود را دریافت کند و گفت‌وگو‌ها در خصوص تبادل زندانی بین ایران و آمریکا در راستای حمایت ایران از شهروندان و مردم خود بوده که با اتهام‌های ناروا در کشوری نظیر آمریکا گرفتار شده‌اند. جزئیات و تعداد زندانیانی که آزاد خواهند شد در روز‌های آتی اطلاع رسانی مربوطه صورت خواهد گرفت.

بخوانید  ۶ میلیون نفر به صورت رایگان بیمه شدند

استکهلم هیچ ادله‌ای برای دستگیری حمید نوری ندارد

غریب‌آبادی بیان کرد: باور جمهوری اسلامی بر این است که آقای نوری بی گناه در سوئد دستگیر شده و وی هیچ جرمی مرتکب نشده و هنگامی که دولت سوئد مبادرت به بازداشت آقای نوری کرد، تا زمان صدور کیفرخواست بیش از یک سال و نیم روند دادرسی به طول انجامید که این موضوع ناشی از این است که استکهلم هیچ ادله‌ای برای دستگیری آقای نوری در دست نداشت چرا که اگر مستندات متقن در اختیار داشت صدور کیفرخواست سریعتر انجام می‌گرفت و آن‌ها از این موضوع بهره‌برداری سیاسی کرده و بازداشت آقای نوری از نظر ما در حقیقت ماهیت سیاسی دارد.

وی اظهار کرد: در طی یک سال و نیم بازداشت آقای نوری، تمامی حقوق وی از جمله حقوق بشر، حق سلامت، بهداشت، تماس با خانواده در زندان نادیده انگاشته شد. پرونده آقای نوری در حال حاضر در مرحله تجدید نظر قرار دارد و به زودی جلسات تجدید نظر به پایان می‌رسد. ما از طرق رسمی به دولت سوئد گفته‌ایم که وی بی گناه است و می‌بایست تبرئه شده چرا که هیج جرمی را در قلمرو سوئد مرتکب نشده است.

جمهوری اسلامی دستگیری آقای نوری را حمایت از تروریسم تلقی می‌کند

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران، دستگیری آقای نوری را توسط دولت سوئد، به نوعی حمایت از تروریسم تلقی می‌کند چرا که در پشت پرده این موضوع گروهک تروریستی منافقین قرار دارد، زیرا سرآغاز این موضوع مربوط به طرح دعوا و شکایت از سوی دو عضو ارشد گروهک تروریستی منافقین بوده که گزارش خود را به دادستان استکهلم ارائه کردند که منجر به بازداشت آقای نوری شد.

وی افزود: امیدواریم دستگاه قضایی سوئد در نهایت، موضع و تصمیم درستی اتخاذ نماید و در این رابطه ما هم دست بسته نیستیم و از ظرفیت‌های خود برای اقدامات متناسب بهره خواهیم گرفت.

کیفرخواست پرونده متهمان ترور حاج قاسم به دادگاه ارسال شده است

غریب‌آبادی تاکید کرد: کیفرخواست پرونده متهمان ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی چند ماه قبل صادر و به دادگاه ارسال شد و شعبه ویژه‌ای در دادگستری تهران در این زمینه در نظر گرفته شد تا روند دادرسی را آغاز کند و مطابق قانون آیین دادرسی کیفری فرآیند مربوطه را می‌بایست دادگاه طی کند و در حال حاضر فرآیند مربوطه برای امر محاکمه در حال طی شدن است و چشم انداز این موضوع این است که ظرف 2 ماه آینده جلسات رسیدگی این دادگاه آغاز به کار کند و در مرحله اول دادگاه بر متهمین آمریکایی متمرکز است. من پیش از این اعلام کردم که این پرونده بیش از 70 متهم دارد و مهمترین آن‌ها ترامپ، پومپئو و مکنزی هستند و دادگاه برابر مستندات قاطع و قانع کننده امر محاکمه را شروع خواهد کرد.

منبع: العالم

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *