0

گسترش همکاری‌های ایران با ونزوئلا، کوبا و اوگاندا در حوزه سلامت

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، هفتاد و‌ ششمین اجلاس مجمع جهانی بهداشت از 31 اردیبهشت با حضور نمایندگانی از 194 کشور جهان در ژنو مقر اروپایی سازمان ملل متحد در حال برگزاری است.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت کشورمان که برای شرکت در هفتاد و ششمین اجلاس مجمع جهانی سلامت در ژنو سوییس حضور دارد، در دیدار وزیر بهداشت ونزوئلا گفت: ایران توجه ویژه ای به کشورهای آمریکای لاتین به خصوص ونزوئلا دارد و توسعه همکاری‌ها در حوزه پزشکی میان دو کشور ضروری ست.

عین‌اللهی افزود: مناسبات ایران و ونزوئلا در سال‌های گذشته و در حوزه سلامت، روند خوبی داشته که قابلیت گسترش دارد. مردم ایران کشور ونزوئلا را به خوبی می‌شناسند و امیدواریم ارتباطات مؤثری بین نظام های سلامت و دانشگاه های علوم پزشکی دو کشور شکل گیرد.

در این دیدار خانم ماگالی گوتیرز، وزیر بهداشت ونزوئلا نیز با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و نزوئلا در زمینه‌های مختلف، بر توسعه تبادلات در حوزه پزشکی با ایران تاکید کرد.

وزیر بهداشت ونزوئلا گفت: همکاری با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های غیر واگیر به ویژه مقابله با سرطان بسیار سازنده است.

در این دیدار مقرر شد گروه‌های کارشناسی نظام سلامت دو کشور با تشکیل کارگروهی مشترک، اسناد همکاری های دوجانبه سلامت را قبل از سفر رئیس جمهور کشورمان به ونزوئلا تدوین و نهایی کنند.

تبادل محصولات سلامت محور ایران و‌ کوبا مبتنی بر تجارت بدون انتقال دلار

در ادامه بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت کشورمان و آنخل پورتال میراندا، وزیر بهداشت کوبا در حاشیه مجمع جهانی سلامت با یکدیگر ملاقات کردند. وزرای بهداشت ایران و کوبا این دیدار بر همکاری‌های بهداشتی در حوزه ارتقای سلامت، خودمراقبتی،‌ پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر و تبادل محصولات سلامت محور مبتنی بر سیاست تجارت بدون انتقال دلار توافق کردند.

بخوانید  بیم‌وامیدهای اجرای طرح "دارویار"/ اصلاح سیاست‌های ارزی دارو پرداخت از جیب مردم را افزایش داد؟

عین‌اللهی در این دیدار گفت: کوبا کشوری انقلابی است، مردم ما این کشور را به خوبی می‌شناسند و به آن علاقه دارند.

وی افزود: روابط ایران و کوبا پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره مناسباتی نزدیک و سازنده بوده و این همکاری در حوزه تولید واکسن و مهار کرونا مؤثر و مثال زدنی بوده است.

عین‌اللهی افزود: امیدواریم ارتباطات مؤثری بین شبکه‌های بهداشتی دو کشور که از برخی نقاط مشترک برخوردارند، شکل گیرد.

در این دیدار خوزه آنخل پورتال میراندا؛ وزیر بهداشت کوبا نیز خواستار تبادل فناوری‌های سلامت به ویژه فناوری تولید واکسن با ایران شد.

وزیر بهداشت کوبا گفت: کوبا از همکاری با جمهوری اسلامی در حوزه‌های بهداشت، پیشگیری، درمان، دارو و تجهیزات پزشکی استقبال می‌کند.

گسترش همکاری نظام‌های سلامت ایران و‌ اوگاندا

وزیر بهداشت کشورمان همچنین با جین راس ایسنک؛ وزیر بهداشت اوگاندا در محل نمایندگی ایران در ژنو ملاقات کرد. عی اللهی در این دیدار گفت: ایران توجه خاصی به کشورهای قاره آفریقا و مناسبات با آنها دارد و گسترش تعاملات در حوزه پزشکی میان دو کشور را سازنده می‌داند و امیدواریم ارتباطات مؤثری بین نظام های سلامت دو کشور شکل گیرد.

در این دیدار خانم جین راس ایسنک وزیر بهداشت اوگاندا نیز، بر توسعه تبادلات در حوزه پزشکی با ایران تاکید و اظهار کرد: همکاری اوگاندا با جمهوری اسلامی در حوزه‌های بهداشت، پیشگیری و درمان برای اوگاندا با اهمیت و راهبردی است.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *