0

کاهش کمبودهای دارویی به ۸۱ قلم/ روند رو به رشد تولید دارو

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد پیکانپور امروز در نشست خبری هشتمین نمایشگاه ایران فارما درباره وضعیت کمبودهای دارویی اظهار کرد:در مهرماه سال گذشته 420 قلم کمبود دارو در کشور داشتیم که این آمار در شهریور سال جاری به 81 قلم رسیده است.

وی افزود: صنعت داروسازی کشور ارزش افزوده زیادی برای کشور ایجاد کرده و بسیاری از کشورها با مؤلفه‌های یکسان اقتصادی به نسبت ایران، مبالغ سنگین‌تر ارزی برای تامین نیاز دارویی خود هزینه می‌کنند.

پیکانپور ادامه داد: رویه تولید دارو در کشور به لحاظ تعداد و کیفیت رو به رشد است و صنعت دارو به سمت رفع نیازهای جدید دارویی کشور پیش می‌رود و توفیقات خوبی در این حوزه کسب کرده است.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: بخش قابل توجه تولیدات کشورهای مشابه ما در سطح بسته‌بندی بوده و به لحاظ فرمولاسیون از ایران عقب‌تر هستند و دست مطالبه به سمت ایران دراز کرده‌اند. در صنعت دارو علاوه بر رشد کمی، شاخص کیفی داروها از سمت تولیدکننده و سازمان غذا و دارو لحاظ شده است.

وی با بیان این‌که صنعت داروسازی در جذب نخبگان موفقیت زیادی داشته است، گفت: حدود 40 درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت در بخش دارو متمرکز هستند.

در ادامه این نشست خبری، محمد عبده‌زاده؛ رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران فارما اظهار کرد: هشتمین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) با هدف نمایش توانمندی‌ها و دستاوردهای صنعت داروسازی کشور از 5 تا 7 مهرماه سال جاری در مصلای امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

بخوانید  تولید دارو در انحصار هیچ کشوری نیست

وی با تاکید بر اینکه ایران فارما کارنامه نظام دارویی کشور است، افزود: در این دوره از ایران فارما 427 شرکت داخلی و 282 شرکت خارجی از ٣٣ کشور حضور دارند.

در ادامه مهدی پیرصالحی؛ نایب‌رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز درباره کارگاه‌های نمایشگاه ایران فارما بیان کرد: نمایشگاه ایران فارما کارنامه صنعت داروسازی کشور در یک‌سال اخیر است اما در کنار آن سعی شده که پنل‌ها و کارگاه‌های کاربردی برای صنعت داروسازی برگزار شود و در این کارگاه‌ها به بحث‌هایی نظیر قیمت‌گذاری دارو، سیاستگذاری، نوآوری و هوش مصنوعی در داروسازی پرداخته می‌شود.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *