0

همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی با کوبا در حوزه ساخت واکسن

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روح‌الله دهقانی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهور که برای شرکت در اجلاس سران گروه 77 در هاوانا به سر می‌برد، عصر دیروز با حضور در مؤسسه واکسن‌سازی “فینلای” از امکانات، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های این مؤسسه بازدید کرد.

مؤسسه واکسن‌سازی “فینلای” سابقه همکاری طولانی مدتی را با انستیتو پاستور در حوزه تولید واکسن دارد. این مؤسسه در چند مدل از واکسن‌ها با طرف ایرانی سابقه همکاری داشته که آخرین آنها مربوط به واکسن کووید بوده است. همچنین محصولات متنوعی از جمله واکسن مننژیت و واکسن پنوموکوک نیز حاصل همکاری فینلای با انستیتو پاستور بوده و امروز نیز این همکاری‌ها ادامه دارد.

با توجه به تجربه قبلی اعزام متخصصان بیوتکنولوژی ایران به کوبا و گذراندن دوره‌های آموزشی در مؤسسه “فینلای” کوبا، پیشنهاد شد که ایران این آمادگی را دارد که تیمی از متخصصان و دانشمندان ایرانی حوزه بایوتکنولوژی را دوباره به فینلای اعزام کند تا بعد از گذراندن دوره‌های آموزش و تعریف پروژه در این مؤسسه، در ایران توسعه محصول را دنبال کنند.

همچنین با توجه به عدم شناخت کوبایی‌ها از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، قرار شد تیمی از متخصصان و دانشمندان کوبایی نیز به ایران سفر کنند تا از امکانات و زیرساخت‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی بازدید کنند.

دکتر دهقانی و هیئت همراه همچنین از مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا (CIGB) بازدید کردند. این مرکز که از سال 1981 فعالیتش را آغاز کرده یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ BioCubaFarma (بیوکوبا فارما) است که به صورت تخصصی در حوزه داروهای زیستی و داروهای دامی، تولید محصولات بیوتکنولوژی مرتبط با صنعت و کشاورزی و همچنین ساخت واکسن‌های مختلف فعالیت دارد.

بخوانید  ادعای کارت‌خوان نداشتن 50درصد جامعه پزشکی، کذب محض است

مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا هم از سال‌های گذشته همکاری‌های نسبتاً خوبی با ایران داشته به طوری که حدود 50 متخصص ایرانی در آن مرکز آموزش‌هایی را گذرانده‌اند؛ البته تمرکز همکاری‌ها بیشتر بر تولید مشترک واکسن بوده که با توجه به طیف گسترده محصولات آن ظرفیت بسیار خوبی برای گسترش همکاری‌های مشترک وجود دارد.

دکتر دهقانی در این جلسه گفت: پیشنهاد می‌کنیم که این همکاری‌ها محدود به مؤسسات دولتی نباشد چراکه ما شرکت‌های دانش‌بنیان متعددی داریم که هرکدام ظرفیت‌های شاخصی برای تولید واکسن‌های جدید دارند.

معاون علمی رئیس‌جمهور گفت: آخرین پلتفرم‌های روز دنیا برای توسعه واکسن‌های جدید در ایران ایجاد شده و این می‌تواند یک فرصت همکاری خوب بین ایران و کوبا باشد.

دهقانی گفت: حوزه زیست فناوری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهور مورد حمایت ویژه قرار گرفته و با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در حال حاضر ایران سالانه 100 میلیون دلار صادرات داروهای بیوتک دارد و در مجموع در حوزه محصولات سلامت 1.8 میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی حاصل شده است. بر این اساس فرصت بسیار مناسبی برای گسترش همکاری‌های مشترک مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا و شرکت‌ها و موسسات ایرانی وجود دارد.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *