0

نخستین نمایشگاه دستاوردهای دانش‌بنیان حوزه پزشکی برگزار می‌شود

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، سید حیدر محمدی، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با دستور رئیس‌جمهور ۹ هزار میلیارد تومان به سازمان‌های بیمه‌گر تخصیص داده شد تا بدهی مراکز درمانی به شرکت‌های پخش پرداخت شود.

محمدی افزود: یکی از مواردی مهم عدم تسویه مطالبات بود که انجام نشد. باید مطالبات در مراکز درمانی پرداخت شود تا بدهی‌هایی که به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی داشتند، تسویه می‌شد. حدود ۲ دو هفته گذشته با دستور رئیس‌جمهور ۹ هزار میلیارد تومان به سازمان‌های بیمه‌گر تخصیص داده شد تا آن را به مراکز درمانی و به تبع آن به شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی پرداخت کنند.

وی اظهار کرد: انتظار ما این است که بیمه‌ها سریع‌تر این عدد را به مراکز درمانی تخصیص داده و پرداخت کنند و مراکز درمانی هم سریع‌تر به شرکت‌های دارویی مطالباتشان را بپردازند.

محمدی درباره نامه سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی به رئیس‌جمهور و اعلام نگرانی از وضعیت داروهای بیمارستانی، اضافه کرد: یکی از مشکلات برای کمبود دارو عدم تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش موردنیاز صنایع داروسازی بود زیرا با تغییر نرخ ارز باید نقدینگی مورد نیاز افزایش می‌یافت؛ بخشی از آن از روش ۱۵ هزار میلیارد تسهیلاتی مصوب ستاد تنظیم بازار و بخشی از طریق کاهش مالیات بر ارزش‌افزوده یا معافیت مالیات بر ارزش‌افزوده و حقوق گمرکی و بخشی هم از طریق تسهیلات ارزی بود و یک بخش هم از طریق پرداخت مطالبات بود که یکسری از این‌ها انجام شد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه‌وبودجه می‌تواند این مطالبات را مستقیم از طریق خزانه به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پرداخت کنند تا مشکل‌ آنان حل شود. زمان برای ما مهم است و باید ظرف همین هفته این موضوعات اجرایی شود؛ زیرا اگر به روزهای پایانی سال برسد، شرکت‌های به مشکل می‌خورند. امیدواریم این مشکل حسب دستور اکید آقای رئیس‌جمهور رفع شود.

معاون وزیر بهداشت درباره حذف تعرفه خدمات دارویی از داروخانه‌ها نیز گفت: تعرفه خدمات دارویی، چند دهه مصوب شده و دریافت می‌شود. سال گذشته برای آن بستر قانونی ایجاد کردند، اما امسال از قانون بودجه حذف شده بود که البته غیر عمدی بوده است. کمیسیون بهداشت قول داده است که این موضوع در بودجه درست شود.

محمدی با بیان اینکه هر تخلفی که در داروخانه انجام شود، مسیر مشخص برای پیگیری دارد، گفت: مسیر آن هم گزارش به سامانه ۱۹۰ است. در عین حال تماس یا مراجعه حضوری به معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز مسیر دیگری است که می‌تواند پیش گرفته شود.

بودجه دارویاری نشان‌دار است

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بودجه دارویاری نشان‌دار است، یادآور شد: مشکل این است مصوب شده که ذیل تبصره ۱۴ و هدفمندی است، محل هدفمندی محلی است که یارانه‌ها از آن پرداخت می‌شود و بودجه‌ای ندارد. البته بر حسب دستور رئیس‌جمهور جابجایی در بودجه شد و از محل‌های دیگری هدفمندی را شارژ کردند تا این ۹ هزار میلیارد تومان را به بیمه‌ها پرداخت کنند که اگر برسد، بخش زیادی از مشکلات ما تا ۲ تا سه ماه حل می‌شود، اما به شرطی که برسد. قرار شده یکسری از اقلامی که جزو کالاهای اساسی نیستند، مانند آرایشی و بهداشتی ارز مبادله‌ای دریافت کنند.

بخوانید  روش جدید محققان برای کاهش قرارگرفتن بیماران سرطانی در معرض اشعه

پیش‌بینی صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری دارو برای سال آینده

محمدی درباره وضعیت صادرات دارو در شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: خوشبختانه امسال با توجه به حذف ارز ترجیحی، امکان صادراتمان بسیار بهتر شد. یکی از موانع صادرات ما ارز ترجیحی بود؛ زیرا طبیعتاً وقتی به محصولی یارانه می‌دهیم، اجازه صادرات آن را نداریم. دارو، تجهیزات پزشکی و شیر خشک تحت حمایت ۱۰۰ درصدی یارانه بود و بر این اساس صادراتشان بسیار محدود بود.

وی با بیان اینکه امسال پتانسیل ۲۰۰ میلیون دلار صادرات را در حوزه دارو وجود داشت، اظهار کرد: متأسفانه در دوره ارز ترجیحی به حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون کاهش یافته بود. امیدواریم سال آینده بتوانیم با حمایت‌هایی که داریم، دوباره صادرات دارو را به ۲۰۰ میلیون دلار بازگردانده و مجدداً آن را افزایش دهیم. دغدغه ما ابتدا و انتهای تولید این محصولات، در مرحله اول تأمین پایدار برای داخل کشور بوده و در مرحله بعد صادرات قرار دارد.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: قطعاً بیشترین حجم صادرات ما مربوط به حوزه دانش‌بنیان است زیرا دانش جدیدی را خلق کردند که نه‌تنها برای کشور ما، بلکه برای کشورهای منطقه جذابیت دارد. اگر شرکت‌های ما بتوانند در این زمینه فعالیت کنند، بهتر می‌توانند صادرات را انجام دهند. این‌طور نیست که ما برای صادرات بازار نداشته باشیم، بلکه بازار ایجاد نکردیم.

وی گفت:‌ در زمینه صادرات دارو ۲ محدودیت داریم؛ یکی در دسترس بودن در بازار داخلی و دیگری محدودیت یارانه‌ای است. از سال ۱۳۹۷ به بعد دارو و تجهیزات پزشکی مشمول ارز ترجیحی بوده که محدودیتی برای صادرات بوده است و از طرفی هم بحث کمبود وجود داشته است. در کرونا در برخی اقلام کمبود داشتیم، در شهریور و مهر سال جاری متأسفانه کمبودهای زیادی را تجربه کردیم که این‌ها برای صادرات محدودیت ایجاد می‌کند.

به گفته معاون وزیر بهداشت یکی از برنامه‌های ما این است که تولید را به حدی تقویت کنیم که در صادرات محدودیتی ایجاد نشود. در سال آینده با توجه به اینکه مشکل ارز ترجیحی را نداریم، با تأمین پایدار، مشکل صادرات هم رفع می‌شود. پیش‌بینی ما برای صادرات دارو در سال آینده ۲۰۰ میلیون دلار است.

کاهش وابستگی به واردات دارو با توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان

محمدی درباره میزان جلوگیری از خروج ارز از کشور با توجه به بروز و ظهور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت گفت: به هر حال اسم شرکت دانش‌بنیان روی آن است و شرکتی است که دانش جدیدی را خلق کرده و بر پایه آن دانش محصولی را به بازار عرضه می‌کند که وابستگی ندارد. یکی از اصلی‌ترین مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان برای ما محصولات دانش‌بنیانی است که وابستگی ما را کاهش دهد. ما از دانش‌بنیان‌ها حمایت می‌کنیم، زیرا تولیدش برمبنای دانشی است که خودش آن را توسعه داده است که هم ارزبری را به صفر می‌رساند و هم نیاز ما را از تکنولوژی وارداتی کم می‌کند.

وی ادامه داد: وقتی تکنولوژی را دارید، ارزبری نداشته و وابستگی کاهش می‌یابد و ریسک بازار کم می‌شود؛ بنابراین در حوزه اقلام دانش‌بنیان بیشترین کاهش ارزبری را داشته و این محصولات بیشترین کمک را به ما انجام داده‌اند؛ زیرا مزیت رقابتی داشته و در تولید، صادرات، قطع وابستگی و… به ما کمک می‌کنند.

بخوانید  محصولات تراریخته برچسب‌گذاری می‌شوند/ ارزیابی سلامت ۲۰۰۰۰ محصول کشاورزی

پیشنهاد اصلاح ۶ ماه یک‌بار نرخ ارز ترجیحی

معاون وزیر بهداشت درباره فاصله ارز نیمایی با ارز آزاد گفت: روی بازار ارز تأثیری نداریم و سازمان غذا و دارو هم از مجموعه‌هایی است که محصولاتمان به این بازار وابسته است. به جز در محصولات دانش‌بنیان که وابستگی ندارند. قرار بود که یک ارز ترجیحی داشته باشیم و یک ارز آزاد که همان نیمایی بود، اما اکنون ارز ترجیحی را برای برخی اقلام حوزه تجهیزات و شیر خشک پرداخت می‌کنیم و برای سایر اقلام مانند دارو، مواد اولیه غذا، آرایشی و بهداشتی و مکمل ارز نیمایی می‌دهیم.

محمدی افزود: اخیراً بانک مرکزی ارزی را با عنوان مبادله‌ای مطرح کرده است. ما با مسئولان امر مکاتبه کردیم که اجازه ندهند این فاصله بین ارز نیمایی و آزاد، زیاد شود؛ زیرا در این صورت آن هم به نوعی ارز ترجیحی می‌شود و به عوارض آن آشناییم. پیشنهاد ما این بوده که هر شش ماه نرخ ارز نیمایی را اصلاح کرده و به نرخ ارز آزاد نزدیک کنند تا این اختلاف موجب ایجاد فساد در زنجیره نشود؛ زیرا وقتی فاصله بین نرخ ارز نیمایی و آزاد زیاد شود، باعث می‌شود که فساد و خروج از زنجیره دوباره شکل بگیرد. در عین حال ارز نیمایی هم باید عرضه شود تا شرکت‌های ما آن را تهیه کنند.

وی گفت: مجموعه‌هایی که صادرکننده نفت و صنایع پتروشیمی هستند، ارز حاصل از صادرات را دریافت کرده و در نیما عرضه می‌کنند و ما از آن محل ارز را به شرکت‌هایمان می‌دهیم، حال اگر آن‌ها عرضه نکنند، شرکت‌های ما هم ارز نمی‌گیرند. این موضوع مدتی به مشکل خورده بود که دیروز در جلسه ستاد تنظیم بازار، قرار شد از امروز حل شود؛ بنابراین امیدواریم مشکل عرضه ارز نیمایی در سامانه نیما هم رفع شود.

وضعیت قیمت دارو در سال آتی

رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت قیمت دارو در سال آینده افزود: وقتی می‌خواهیم از صنعتی حمایت کنیم، نباید آن را در حوزه قیمت محدود کنیم، بلکه باید حمایت کنیم. به نوعی که تولید را انجام دهند و سازوکار حمایتی انجام دهیم که خوشبختانه در کشور این سازوکار حمایتی را مانند بسیاری از کشورهای مترقی دنیا داریم؛ یعنی صنایع داروسازی و تجهیزات پزشکی ما تولید می‌کنند و بیمه‌ها اگر قوی باشند، باید پوشش دهند تا برای مردم اتفاقی نیفتد و مردم گرانی را احساس نکنند. وقتی می‌گوییم دارو نباید گران شود، به این معنا نیست که قیمت دارو بالا نرود، بلکه دارو برای مردم نباید گران شود و مردم نباید احساس گرانی کنند.

محمدی با بیان اینکه در ماه‌های اخیر قیمت دارو را کنترل کردیم که افزایش نیابد، گفت: اگر دارویی در بازار می‌بینید که قیمتش بدون احتساب بیمه افزایش یافته است، ‌ بدانید که متأثر از تغییر سیاست ارزی است و این اقلام با احتساب پوشش بیمه‌ای تغییر قیمتی ندارند. اعتباری که در لایحه بودجه برای دارویاری مطرح کردند، ۶۹ هزار میلیارد تومان است که قطعاً کافی نیست. البته این اعتبار فقط برای دارو کافی است، اما این اعتبار در لایحه بودجه برای دارو، تجهیزات و شیر خشک هم در نظر می‌گیرند که کافی نیست. پیشنهاد ما حداقل ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بوده که امیدواریم به زودی در مجلس شورای اسلامی تصویب شود. اگر حل نشود، این عدد برای ما کفایت نمی‌کند. تلاش ما این است که دارو برای مردم گران نشود.

بخوانید  تحریم نبودن دارو کذب محض است

وضعیت نامناسب پرداخت‌های دارویی تأمین اجتماعی در بخش بستری

وی درباره مطالبات معوق بیمه‌ها به داروخانه‌ها نیز گفت: پرداخت‌های بیمه سلامت به‌روز است، اما بیمه تأمین اجتماعی مقداری با تأخیر انجام می‌دهد. البته به طور کلی بعد از دارویاری پرداخت‌ها بهتر شد، اما حجم بدهی زیاد شده است. قبلاً عمق بدهی زیاد و حجم بدهی کم بود، اما اکنون برعکس شده است. اکنون مدت زمان به یک تا سه ماه رسیده است. البته معوقات تأمین اجتماعی در بخش بستری مناسب نیست. خوش‌بین هستیم که اگر ۹۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود و سازمان‌های بیمه‌گر به قول‌هایشان عمل کنند، تقریباً مطالبات ما به‌روز می‌شود. بیمه‌ها باید همکاری کنند و علی‌الحساب پول را به مراکز درمانی ما بدهند تا بعداً اسناد مراکز آماده شود.

محمدی درباره وضعیت نسخه الکترونیک و عدم همکاری برخی پزشکان تصریح کرد: پزشکان باید نسخه الکترونیک را بارگذاری کنند زیرا در برخی موارد پزشک نسخه را بارگذاری نمی‌کند و داروخانه مجبور است آن را وارد سامانه کند تا بتواند نسخه را با بیمه‌ محاسبه کند و علت معطلی هم زیرساخت سامانه‌ای است که ممکن است زمان‌بر باشد.

برگزاری نخستین نمایشگاه عرصه دستاوردهای حوزه دارو

رئیس سازمان غذا و دارو درباره تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت، گفت: در حوزه دارو ۴۷۵ شرکت دانش‌بنیان، در حوزه کشاورزی و غذا ۳۷۴ شرکت دانش‌بنیان و در حوزه تجهیزات پزشکی نیز ۳۲۸ شرکت دانش‌بنیان داریم.

وی ادامه داد: نخستین نمایشگاه عرصه دستاوردهای حوزه دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی، غذا و فرآورده‌های حوزه سلامت در حوزه دانش‌بنیان برگزار می‌شود تا شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان، دستاوردهای خود را معرفی کنند.

محمدی افزود: در تأمین فرآورده‌های سلامت، ۲ بخش تولید و عرضه مطرح است؛ ما در حوزه عرضه محصولات دخالتی نمی‌کنیم، اما در حوزه دانش‌بنیان حسب تأکیدات مقام معظم رهبری و نام‌گذاری سال وظیفه ماست که از شرکت‌های دانش‌بنیان و فن‌آور حمایت کنیم تا بتوانند محصولاتشان را نشان داده و در عین حال عرصه‌ای باشد که سرمایه‌گذاران و خریداران خدمت بتوانند این محصولات را ببینند که ذیل پرچم سازمان غذا و دارو است که طبیعتاً تأییدیه‌های لازم هم دیده شود.

او با بیان اینکه بیش از ۸۰ شرکت از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه غذا، دارو و تجهیزات در این نمایشگاه حاضر هستند، گفت: افتتاحیه این نمایشگاه دوشنبه هشتم اسفند و با حضور مقامات کشوری، آغاز می‌شود و روز سه‌شنبه نهم اسفند نیز مراسم اختتامیه برگزار می‌شود.

منبع : خبرگزاری آنا

نظرات کاربران