0

مرگ سالانه ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ نفر بر اثر نارسایی کبد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا زالی در جریان یکصد و چهل و هشتمین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: تنها پارلمانی در کشور که مصوبه‌ای در حوزه تبلیغی و اجرایی و فرهنگ‌سازی اهدای عضو دارد، مدیریت شهری تهران است.

وی با اشاره به اینکه 47 هزار بیمار دارای نارسایی کلیوی داریم، گفت: پیش‌بینی می‌شویم که سالانه 7 هزار نفر به این تعداد اضافه شود تا چند سال آینده تعداد آنها به دو برابر افزایش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: فشار خون و دیابت دو عامل در نارسایی کلیه هستند و علاوه بر این کم تحرکی و سندروم کبد چرب نیز منجر به نارسایی کبد می‌شود و متاسفانه سالانه 12 هزار تا 15 هزار نفر بر اثر نارسایی کبد جان خود را از دست می‌دهند.

زالی با اشاره به اینکه بقای 77 درصدی پس از پیوند کلیه در ایران ثبت شده است، گفت: پیش‌بینی ما این است که 8 درصد از مردم در آینده دچار نارسایی قلب خواهند شد.

وی با اشاره به جان باختن 19 هزار و 600 نفر از هموطنان در یک میلیون و 500 هزار تصادف تصریح کرد‌: پیش‌بینی ما این است که سالیانه  5 هزار تا 8 هزار نفر دچار مرگ مغزی شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه هر ساعت یک یا دو نفر از افراد حاضر در لیست پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهند گفت: هم‌اکنون 25 هزار نفر در صف پیوند هستند که 18 هزار نفر به صف انتظار پیوند کلیه بر می‌گردد و 3500 پیوند در سال قبل، 2400 پیوند کلیه، 900 پیوند کبد انجام شده است.

بخوانید  خواص زنجبیل/ فواید معجزه‌آسای زنجبیل برای پیشگیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن

به گزارش تسنیم، علیرضا زالی در حاشیه جلسه امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کووید 19 در تهران گفت: مطابق با اعلام سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری کووید 19 قطع شده است اما این اعلامیه به معنای ریشه‌کن شدن این بیماری نیست.

وی ادامه داد: کماکان کووید 19 و بارقه‌هایی از آن وجود دارد و هنوز برخی از بیماران به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند اما به دلیل پوشش خوب واکسیناسیون در تهران میزان مرگ و میر اندکی را تجربه می‌کنیم.

زالی با بیان اینکه هیچ چیز جز واکسیناسیون خطر بیماری را از بین نمی‌برد، گفت: از شهروندان می‌خواهیم دوز چهارم واکسن خود را دریافت کنند و درحال حاضر تمامی مراکز بهداشتی نشان‌دار در حال ارائه خدمت و واکسیناسیون هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: شهروندان باید در محیط‌های پرتراکم و مسقف از ماسک استفاده کنند.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *