0

تولید سامانه هوشمند ثبت حرکت بدن برای بررسی میزان پیشرفت توانبخشی بیماران

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد عابدینی نجف‌آبادی؛ مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان “صنعت و دانش رهپویان افلاک” با اشاره به تجاری‌سازی سیستم ثبت حرکت اینرسیایی اظهار کرد: این محصول شامل تعدادی ماژول بوده که روی اعضای مختلف بدن نصب می‌شوند. هر یک از ماژول‌ها شامل شتاب‌سنج، ژیروسکوپ و مغناطیس‌سنج‌های سه‌محوره هستند که داده آنها به صورت همزمان در پردازنده‌های داخلی هر ماژول خوانده شده و پس از کالیبراسیون به یک پردازنده مرکزی ارسال می‌شوند.

وی با اشاره به پردازش و تحلیل هوشمند اطلاعات حرکتی در این سامانه عنوان کرد: اطلاعات تجمیع‌شده در پردازنده مرکزی با استفاده از الگوریتم تلفیق اطلاعات حسگری توسعه‌یافته در شرکت با یکدیگر تلفیق می‌شوند.

عابدینی افزود: خروجی الگوریتم موقعیت، سرعت و جهت‌گیری هریک از اعضای بدن است. علاوه بر این، الگوریتم بدون هیچ‌گونه اطلاعات قبلی از محل حسگر‌ها، موقعیت نصب آنها نسبت به مفاصل و هندسه بدن را نیز تخمین می‌زند. قدم اول در تولید این محصول با شناسایی یک نیاز و توجه به اهمیت ثبت حرکات بدن برداشته شده است. در گذشته، ثبت حرکت در محیط‌های آزمایشگاهی و با استفاده از دوربین‌های گران‌قیمت انجام شده و ارائه خدمات ثبت حرکت کاربرد‌های محدودی داشت، به همین دلیل، تصمیم بر ارائه و توسعه یک راهکار پیشرفته و کم‌هزینه‌ی برای ثبت حرکت گرفته شد.

این فعال فناور با اشاره به کاربرد‌های گسترده سامانه ثبت حرکت اینرسیایی، عنوان کرد: این محصول دانش‌بنیان در حوزه‌های متعددی از جمله تولید پویانمایی و بازی‌های رایانه‌ای، کمک به فرآیند‌های توانبخشی و فرآیند یادگیری در ورزش کاربرد دارد. مخاطبان اصلی آن نیز تولیدکنندگان پویانمایی و بازی‌های رایانه‌ای، مراکز توان‌بخشی، پزشکانی که در پایش وضعیت بیماران فعالیت دارند و مربیان حرکات ورزشی به منظور فراهم آوردن شرایط آموزشی مناسب و پایش حرکات ورزشکار هستند.

بخوانید  طبابت دانه‌درشت‌ها با سکه و ارز و بیت‌کوین / برخورد مداربسته با پزشک‌نماها

عابدینی درباره نمونه‌های مشابه این محصول توضیح داد: محصول توسعه‌داده‌شده در شرکت، برتری‌های متعددی از جمله دقت بالاتر نسبت به نمونه‌های اینرسیایی مشابه و هزینه کمتر نسبت به نمونه‌های اپتیکال دارد. نمونه‌های اپتیکال از مجموعه‌ای از دوربین‌های گران‌قیمت برای ثبت حرکت استفاده می‌کنند که ملزم به حرکت صرفاً در محدوده دید دوربین بوده و در نتیجه محدود به محیط کنترل‌شده آزمایشگاهی هستند. حسگر‌های اینرسیایی مورد استفاده در سیستم توسعه‌یافته در شرکت از قابلیت ثبت حرکت در هر محیطی برخوردار هستند و قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به سیستم‌های مبتنی بر استفاده از دوربین دارند. دیگر سیستم‌های ثبت حرکت اینرسیایی داخلی و خارجی، به ندرت دارای قابلیت تخمین موقعیت با دقت مورد قبول هستند.

مدیرعامل شرکت مهندسی صنعت و دانش رهپویان افلاک بیان کرد: مزایای قیمتی و رقابتی این محصول نسبت به نمونه‌های مشابه شامل دوجانبه بودن استفاده در محیط‌های آزمایشگاهی و همچنین در محیط‌های واقعی، قیمت کمتر، صرفه‌جویی در زمان و امکان کالیبراسیون ساده بدون نیاز به تجهیزات گران‌قیمت است. علاوه بر مزایای ذکر شده، محصول توسعه داده شده در شرکت از معدود سیستم‌های ثبت حرکت اینرسیایی است که علاوه بر تخمین جهت‌گیری، قادر به تخمین موقعیت و هندسه اعضای بدن به صورت برخط هستند.

وی، همچنین از اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم با تجاری‌سازی این سامانه گفت و افزود: در فرآیند تولید ماژول‌های حسگری و پردازنده‌ها، تولید قطعات و مواد اولیه، بسته‌بندی و توزیع، اشتغال زیادی ایجاد شده است.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *