0

اقدامات راهبردی دولت در حوزه سلامت؛ از مهار کامل کرونا تا تلاش برای جلوگیری از سقوط جمعیتی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،  دولت سیزدهم از زمان روی کار آمدن تاکنون اقدامات چشمگیری را در حوزه سلامت انجام داده است که مروری بر آن‌ها از توجه دولت به نظام سلامت کشور و بهبود دسترسی مردم به خدمات سلامت حکایت دارد.

کنترل کرونا با واکسیناسیون میلیونی

مهار و کنترل کرونا در کشور را می‌توان نخستین و مهم‌ترین دستاورد دولت سیزدهم دانست. دستاوردی که منجر به حفظ و ارتقای سلامت مردم و بازگشت زندگی به حالت عادی شد.

خبر ورود ویروس منحوس کرونا در بهمن ماه سال 1398 به ایران را شاید بتوان بدترین خبر حوزه سلامت در طول سال‌های گذشته دانست. ویروس مرموزی که به سرعت در جهان گسترش یافت و افراد زیادی در دنیا را به کام مرگ فروبرد.

رفته رفته بر میزان اطلاعات بشر از این ویروس عجیب افزوده شد و طولی نکشید که واکسنی علیه بیماری نیز ساخته و به کشورهای مختلف جهان ارائه شد.

از زمان آغاز تولید واکسن‌های کرونا در جهان، تلاش‌هایی برای واردات واکسن کرونا به ایران در کنار تولید داخلی صورت گرفت. نخستین محموله واکسن در بهمن‌ماه 1399 وارد کشور و به تعدادی از اعضای کادر درمان تزریق شد؛ رفته رفته به تعداد محموله‌های وارداتی افزوده شد اما میزان واکسن‌های واردشده، کفاف واکسیناسیون جمعیت هدف را نمی‌داد و به دلیل محدود بودن تعداد واکسن‌ها، توزیع آن‌ها بین سالمندان و گروه‌های آسیب پذیر جامعه نیز قطره چکانی بود؛ همین موضوع، منجر به شکل گیری صف‌های طولانی برای دریافت واکسن کرونا شده بود و برخی از افراد نیز برای دریافت واکسن به کشورهای همسایه سفر می‌کردند.

هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا , هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا ,

از بهمن‌ ماه سال 99 تا پایان کار دولت دوازدهم حدود 18 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد که تنها کفاف بخش کوچکی از واکسیناسیون افراد پرخطر را می‌داد اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم و در پی تماس تلفنی آیت الله رئیسی با رئیس جمهور چین، واردات واکسن شتاب بسیار بیشتری به خود گرفت؛ تنها طی پنج ماه پس از آغاز به کار دولت سیزدهم، بیش از 131 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد؛ بنابر اطلاعات گمرک و سازمان غذا و دارو، تنها در پنج ماه نخست دولت سیزدهم، میزان واردات واکسن افزایشی 7برابری نسبت به دولت دوازدهم داشت.

بخوانید  اظهارات معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به اشتباه تفسیر شد

هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا ,

سرعت بالای واکسیناسیون کرونا در کشور، ترمز کرونا را کشید و شیب منحنی ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری را نزولی کرد به طوری که با وجود رسیدن آمار فوتی‌های کرونایی در موج‌های قبلی بیماری به بیش از 700 نفر،‌در سال جاری، طی روزهای متوالی آمار روزانه جانباختگان کرونایی به صفر رسید و با از بین رفتن رنگ قرمز از روی نقشه کرونایی کشور، زندگی و کسب و کارها به روال عادی بازگشت.

هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا ,

دولت سیزدهم توانست در این مدت رکورد تزریق واکسن کرونا را نیز با تزریق روزانه بیش از یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن ثبت کند. کاهش مرگ و میرها و رکوردزنی واکسیناسیون کرونا،‌ باعث تمجید سازمان جهانی بهداشت از ایران در کنترل کرونا شد.

ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه، نه تنها به خودکفایی در تولید واکسن کرونا رسید و 6 واکسن کرونا در پلتفرم‌های مختلف نیز تولید کرد بلکه بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر از اتباع خارجی حاضر در ایران را نیز تحت پوشش واکسیناسیون قرار داد و واکسن‌های ایرانی را به کشورهایی از جمله نیکاراگوئه، ونزوئلا و بورکینافاسو نیز هدا و صادر کرد.

خلاصه‌ای از تلاش‌ها و اقدامات دولت سیزدهم برای مهار کرونا را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا ,

اجرای قانون بر زمین مانده‌ی پرستاران پس از 14 سال

در دولت سیزدهم در حوزه پرستاری نیز تلاش‌های چشمگیری انجام گرفت. از جمله مهم‌ترین دستاوردهای دولت در این حوزه، اجرای قانونی بود که 14 سال مورد غفلت واقع شده بود. قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که در سال 86 به تصویب رسید پس از پیگیری‌های متعدد و تاکید مقام معظم رهبری در سال 1399 ، با تخصیص مبلغ 5.2 همت از سازمان برنامه و بودجه در نهایت در سال 1401 با پرداخت اولین مرحله به پرستاران به اجرا در آمد و هم اکنون محاسبه پرونده بیماران خدمات پرستاری که به صورت جداگانه و براساس ارزش نسبی تعرفه گذاری می‌شود، احصاء و از طریق بیمه‌های پایه در قالب سرانه خدمات تشخیصی درمانی پس از رسیدگی به اسناد بیمارستان ها واریز می‌شود.

بخوانید  توصیه‌های ایمنی برای خانه‌تکانی عید/ اصول مهم در استفاده از شوینده‌ها

همچنین از مهر ماه سال 1400 تاکنون حدود 60 هزار پروانه صلاحیت حرفه‌ای بر اساس امتیازات آموزش مداوم و پذیرفته شدگان آزمون‌های شهریور 1400، بهمن 1400، مهر 1401 و بهمن 1401 صادر شده است. پس از ابلاغ آیین نامه صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای گروه پرستاری در سال 95 ، از مهرماه سال 1399 تاکنون 5 دوره آزمون برگزار شده که 4 دوره آن در دولت سیزدهم بوده است.

خلاصه‌ای از اقدامات دولت در حوزه پرستاری را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا ,

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه سلامت، مربوط به حوزه درمان بیماران است. در دولت سیزدهم 5 دهک اول جامعه به طور کامل و رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و برای دهک‌های بالاتر نیز تخفیف حق بیمه در نظرگرفته شده است. از این جهت بیمه سلامت 90 درصد هزینه‌های درمانی در بخش بستری و 70 درصد هزینه ها در حوزه سرپایی در مراکز دولتی دانشگاهی توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود.

اکنون سه دهک اول درآمدی، ساکنین شهرهای زیر 20 هزار نفر، افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و مردم استان‌‌های بوشهر، کردستان، خراسان جنوبی، ساکنین شهر کهنوج و منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل اگر از مسیر نظام ارجاع بستری شوند، طبق قانون بودجه امسال رایگان درمان می‌‌شوند تا هدف کاهش پرداخت از جیب مردم تحقق یابد.

از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم، 15 هزار و 399 تخت بیمارستانی به ظرفیت بیمارستان‌های کشور اضافه شده است. تعداد تخت‌های ویژه نوزادان 500 عدد بود که به دو برابر افزایش یافت و اکنون 1050 تخت PICU ایجاد شده است، همچنین، 3 هزار تخت ویژه نیز در این مدت به ناوگان تخت بیمارستانی کشور اضافه شده است.

بخوانید  اطلاع رسانی در خصوص جرم انگاری فروش وسایل یا مباشرت در انجام سقط جنین

افتتاح دو کلان‌بیمارستان شامل بیمارستان هزار تختخوابی حضرت مهدی(عج) به‌عنوان بزرگترین و مجهزترین طرح حوزه سلامت کشور و کلان بیمارستان غدیر با ظرفیت 821 تخت جدید نیز از اقدامات بسیار مهمی بود که در این دولت صورت گرفت.

هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا ,

راه‌اندازی صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج اقدام مهم دیگر دولت در این دوره است. سال گذشته این صندوق 5 هزار میلیارد تومان بودجه داشت و امسال با تلاش‌های صورت‌گرفته این رقم به 7 هزار میلیارد تومان رسیده است و 107 بیماری صعب‌العلاج تحت پوشش آن است.

در دولت سیزدهم 2000 عمل جراحی کاملاً رایگان کاشت حلزون انجام شده است که بعضاً بین 100 تا 200 میلیون هزینه داشته اما این هزینه‌ها با منابع وزارت بهداشت تأمین شده است، بنابراین، چنانچه کودکانی با مشکل شنوایی متولد شوند، دیگر زمان طلایی برای درمان را از دست نمی‌دهند و پنجره‌ای رو به جهان صدا به روی آن‌ها گشوده می‌شود.

با این اقدام دولت، ایران رتبه اول جراحی کاشت حلزوم در منطقه مدیترانه شرقی را کسب کرد.

خلاصه‌ای از اقدامات دولت در حوزه درمان در تصویر زیر قابل مشاهده است:

هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا ,

جوانی جمعیت نیز یکی از مسائلی بود که در حوزه سلامت مورد توجه دولت قرار گرفت و در همین راستا، وزارت بهداشت بابت اجرای دقیق قانون جوانی جمعیت و جلوگیری از گرفتار شدن کشور در سیاه‌چاله جمعیتی، اقداماتی همچون صدور کارنامه جوانی جمعیت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، افزایش ظرفیت پذیرش دوره تخصصی ناباروری،‌ استانداردسازی غربالگری جنین، کاهش نوبت شب‌کاری مادران باردار شاغل در نظام سلامت و راه‌اندازی 42 مرکز درمان ناباروری را محقق کرد که ماحصل این تلاش‌ها، منجر به افزایشی شدن شیب منحنی فرزندآوری در کشور شد.

خلاصه‌ای از اقدامات دولت در حوزه جوانی جمعیت در تصویر زیر قابل مشاهده است:

هفته دولت , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا ,

از زمان آغاز بکار دولت سیزدهم، دستاوردهای بسیار زیادی در حوزه سلامت کشور رقم خورده است؛ دستاوردهایی که روزنه امیدی برای بهبود اوضاع نظام سلامت و تحقق دسترسی عادلانه به خدمات نظام سلامت ایجاد کرده است.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *