0

اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار ارز برای بازسازی صنعت دارو

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد پیکانپور در نشست هم‌اندیشی چالش‌ها و راهکارهای پیش روی صنعت داروسازی با بیان اینکه امسال با تلاش و زحمات تمامی اعضای زنجیره تأمین بسیاری گزارش‌های کمبود دارو کم شده است، اظهار کرد: برخلاف سال گذشته توانستیم جلوی کمبودهای حادی که سال گذشته وجود داشت را بگیریم و امیدواریم با همکاری‌ دستگاه‌های مختلف، پاییز را هم بدون هیچ کمبودی پشت سر بگذاریم.

اختصاص 200 میلیون دلار ارز برای بازسازی صنعت دارو

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در رابطه با منابع لازم برای بازسازی و نوسازی صنعت داروسازی تصریح کرد: وزارت صمت پذیرفته است که 200 میلیون دلار را برای بازسازی و نوسازی صنعت در اختیار حوزه دارو قرار بدهد. از  تولیدکنندگان دارو درخواست کرده‌ایم که الگوی پیشنهادی خود را ارائه دهند زیرا منابع ما محدود بوده و نیاز است که نخست با توجه به کمبود دارو و سپس ترندهای تکنولوژی اولویت‌بندی شود.

وی افزود: پرداخت منابع ارزی اگرچه امسال مطلوب نبود اما نسبت به سال‌ گذشته وضعیت بهتری داشته است. بیش از 1.4 میلیارد دلار تخصیص‌ ارز به دارو و مواد اولیه صورت گرفته که 500 میلیون دلار آن پرداخت شد. همچنین 5 ماهه اول امسال 153 میلیون دلار برای شرکت‌های مواد اولیه تخصیص پیدا کرده است.

راه‌اندازی 31 خط تولید داروی جدید در کشور

پیکانپور با بیان اینکه امسال 31 خط جدید تولیدی راه‌اندازی شده است، گفت: اکنون 69 داروی جدید (new to market) و نزدیک 45 مولکول دارویی جدید که قبلاً در بازار وجود نداشت، وارد بازار شده است.

بخوانید  درخواست وزیر تندرستی تاجیکستان از ایران برای انتقال تجارب حوزه سلامت

وی همچنین در رابطه با وضعیت داروهای مشتق از پلاسما نیز گفت: ارسال پلاسما در پنج ماهه نخست به  340 هزار لیتر رسیده در حالی که در کل سال گذشته 330 هزار لیتر به خارج از کشور ارسال شده بود، افزایش پلاسمای ارسالی ما این نوید را می‌دهد که وضعیت فاکتورهای مشتق از پلاسما بهتر شود.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو در ادامه با اشاره به مباحث مختلف در رابطه قیمت‌گذاری دارو نیز بیان کرد: در حوزه قیمت‌گذاری، برخی از شرکت‌ها اعتراض داشتند که با آن‌ها جلسه برگزار و اسناد مختلف بررسی شد و سعی کردیم با شرکت‌های مختلف همکاری کنیم.

کاهش 40 درصدی قیمت داروهای تک‌نسخه‌ای

پیکانپور با اشاره به الکترونیکی شدن مراحل ثبت درخواست داروهای تک نسخه‌ای و عدم نیاز به مراجعه حضوری به سازمان غذا و دارو یادآور شد: ضمن کاهش زمان تأمین داروهای تک‌نسخه‌ای‌ از 4 ماه به یک ماه، قیمت آن نیز حدود 40 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت صرف اعتبارات اختصاص داده شده به حوزه دارو در همان حوزه نیز تصریح کرد: گزارش‌هایی وجود دارد که برخی از شرکت‌های پخش منابعی که در اختیار آن‌ها گذاشته شده است را بیش از اندازه به حوزه مکمل اختصاص داده‌اند.

طرح دارویار جزو هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر دولت قلمداد شود

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه درخواست داده‌ایم که اعتبارات طرح دارویار جزو هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر دولت قلمداد شود، گفت: امیدواریم علاوه بر این موضوع دولت از سازمان برنامه و بودجه بخواهد که اعتبارات طرح دارویار یعنی عدد مصوب شده را به صورت منظم پرداخت کند.

بخوانید  ارتباط آلودگی هوا با افزایش ابتلا به سرطان ریه

وی در رابطه با آخرین وضعیت ذخیره راهبردی دارو نیز خاطرنشان کرد: دولت قبول کرده است که حدود 835 قلم از 3500 قلم دارو در لیست داروهای استراتژیک قرار بگیرد و منابع برای آن اختصاص داده شود.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *