0

۸ دلیل علمی برای تاثیر مهربانی بر روی سلامت بدن

باشگاه خبرنگاران جوان :
مهربان‌بودن باعث بهبود روابط و سلامتِ روان شما می‌شود. مهربانی کمک می‌کند تا دیگران احساس خوبی داشته باشند و به شما هم کمک می‌کند احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. ۱۳ نوامبر ( ۲۲ آبان ) مصادف شده است با روز مهربانی، حال ما در این خبر به ۸ ویژگی این خصلت روی سلامتی  بدن پرداخته‌ایم.
کاهش فشار خون
با مهربانی کردن، بدن شما هورمون اکسی‌توسین ترشح می‌کند که به دنبال آن ماده‌ای شیمیایی به نام نیتریک اکسید نیز از رگ‌های شما ترشح خواهد‌شد. این ماده رگ‌ها را گشاد و فشار خون را کاهش می‌دهد.

کاهش سطح استرس بدن 
در تحقیقاتی، نشان داده‌ شد که انجام رفتار‌های اجتماعی که به کمک به دیگران منجر می‌شوند، یک استراتژی موثر در کاهش استرس هستند. 

ترشح هورمون ضد درد اندروفین
انجام دادن کاری برای دیگران و یا کمک به آن‌ها، باعث افزایش انتقال و ترشح سروتونین توسط انتقال دهنده‌های عصبی می‌شود که به دنبال آن اندورفین نیز ترشح خواهد ‌شد. این دو هورمون با هم، تاثیر بسزایی در «حال خوب» شما دارند.

کمک به پایین آمدن کلسترول بدن
بدن برای عملکرد درست نیاز به مقدار کمی کلسترول دارد. اما ممکن است که ما بیش از حد نیاز خود، چربی اشباع و کلسترول در رژیم غذایی خودمان داشته باشیم که هر دو این ها سطح کلسترول بد  LDL را بالا می برند. مهربانی نیز در پایین آمدن کلسترول بدن بسیار موثر است.

بهبود عملکرد قلب با هورمون اکسی توسین
اکسی‌توسین به هورمون محافظ قلب مشهور است زیرا با کاهش فشار خون از قلب شما محافظت می‌کند. 

بخوانید  افزایش ۳ میلیونی تولید سرم تا تابستان سال آینده/ تولید سرم ۲ برابر می‌شود

کاهش احتمال ابتلا به افسردگی
 بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش احساسات منفی نظیر خشم، اضطراب و افسردگی از دیگر دلایل اهمیت مهربانی در سلامت روان هستند.

کاهش التهاب بدن
التهاب‌های بدن می‌توانند عامل ایجاد میگرن، دیابت، چاقی و سرطان نقش باشند. مشخص شده که فعالیت‌های داوطلبانه در کاهش التهاب‌های بدن نقش دارد. 

تقویت سیستم ایمنی بدن
رفتار مهربانانه با دیگران و اطرافیان می تواند عزت نفس شما را بالا ببرد؛ از سیستم ایمنی بدن حمایت کند؛ سلامت قلب را بهبود بخشد و باعث شود که پیری سالم تری داشته باشید.
باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی بهداشت و درمان

برچسب‌ها:

نظرات کاربران