0

۲۰۰ میلیون دلار اعتبار نوسازی صنعت دارو باید ۵ سال تکرار شود

عبده‌زاده عنوان کرد؛

رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، خواستار اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار بازسازی صنعت داروسازی به مدت ۵ سال شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمد عبده‌زاده، در یک برنامه رادیویی، به موضوع اعتبار ۲۰۰ میلیون دلاری برای نوسازی و بازسازی صنعت داروسازی کشور اشاره کرد و افزود: صنعت داروسازی کشور از سال ۹۷ به این سو ارز ترجیحی و ارزهای چند نرخی داشته است.

وی گفت: میزان استهلاک صنایع داروسازی از میزان سرمایه‌گذاری بیشتر شده، یعنی شرکت‌های بورسی ما در یکی دو سال گذشته حداکثر ماشین‌آلاتی که خریدند در طول سال به ۱۰ میلیون یورو نمی‌رسد درصورتی‌که میزان ریال و ارزی که برای توسعه و بازسازی می‌خواهیم چیزی در حدود ۲۰۰ میلیون یورو در سال است و این باید حداقل برای ۵ سال پیاپی ادامه داشته باشد این چیزی است که میزان نیاز صنعت است.

عبده‌زاده ادامه داد: از یک طرف شرکت‌های داروسازی کشور توان توسعه و بازسازی را از دست داده‌اند، از طرف دیگر آن‌هایی هم که می‌خواهند با ارز نیمایی و تالار دوم خریداری کنند صف‌های طولانی‌مدت خرید ارز برای قطعات و ماشین‌آلات داروسازی را دارند.

وی افزود: ما از دو سال پیش در دیدار با معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر صمت و وزیر بهداشت، موضوع بازسازی و توسعه صنعت داروسازی و میزان نیازمندی‌های صنعت را بازگو کردیم. همچنین، یک کار تحقیقاتی ۶ ماهه با همکاری دانشگاه صنعتی شریف انجام دادیم پیگیر آن هم بودیم.

بخوانید  باقری‌فرد: هنوز بودجه افزایش ظرفیت پزشکی به وزارت بهداشت پرداخت نشده است
برچسب‌ها:

نظرات کاربران