0

عملیات ویژه انتقال هوایی اهداکننده مرگ مغزی/ کبد و کلیه اهدایی از ایرانشهر به کودکان نیازمند در تهران پیوند خورد

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: برای نخستین بار اهداکننده مرگ مغزی از بیمارستان خاتم الانبیاء ایرانشهر به تهران منتقل شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، امیرحسام علیرضایی گفت: یکی از راه‌های جلوگیری از به هدر رفتن ترجمان‌های حیاتی، انتقال هوایی ارگان از مراکز فراهم آوری اعضای پیوندی جهت پیوند اعضا به بیماران اورژانسی نیازمند دریافت عضو به ویژه قلب و کبد به بخش‌های پیوند اعضا در سراسر کشور است.

وی افزود: در دو روز متوالی، دو قلب اهدایی از طریق انتقال هوایی جهت پیوند به بیماران نیازمند به تهران منتقل شد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: با مدیریت مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت و همکاری سازمان اورژانس کشور، واحدهای شناسایی و فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر، گیلان و یزد در دو روز متوالی، دو مورد انتقال هوایی قلب و یک مورد انتقال اهداکننده مرگ مغزی صورت گرفته است.

علیرضایی گفت: قلب‌های انتقال‌یافته از بیمارستان رازی رشت به بیمارستان مسیح دانشوری در روز 5 شهریورماه و از بیمارستان شهید رهنمون به بیمارستان شهید رجایی تهران در روز 7 شهریورماه انجام پذیرفته است.

وی افزود: کلیه و کبد اهداکنندگان مرگ مغزی در بیمارستان‌های شهر مبدأ به دیگر بیماران نیازمند پیوند اعضا اهدا شد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته در خصوص ضرورت حفظ جان بیماران نیازمند و تلاش همکاران در واحدهای فراهم آوری دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: خوشبختانه برای نخستین بار در روز 6 شهریورماه، اهداکننده مرگ مغزی از بیمارستان خاتم‌الانبیاء ایرانشهر جهت اهدای کبد و کلیه به کودکان نیازمند به بیمارستان سینا تهران انتقال یافت تا با ایثار این قهرمان، جان بیماران رنجور دیگری حفظ شود.

بخوانید  توسعه همکاری‌ها با قطر در حوزه سلامت/ آمادگی برای ایجاد نهادی مشابه گروه پنج در حوزه خلیج فارس

برچسب‌ها:

نظرات کاربران