0

ترویج تغذیه سالم باید فرهنگ سازی شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بسیاری از عادات غذایی از جمله مصرف نمک، چربی و شکر در کشور اشتباه است که می‌توان با فرهنگ سازی مناسب به کاهش مصرف این عوامل خطر و زمینه ساز بیماری‌ها کمک کرد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت در اولین جلسه کارگروه فرهنگ سلامت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد به مهم‌ترین زمینه‌های کار فرهنگی در ارتقای سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: تحقق پوشش همگانی سلامت، ارتقای سلامت با رویکرد مردمی سازی سلامت، تغییر رفتار، عادات و باور‌ها و ترویج سبک زندگی سالم، از مواردی هستند که باید در اولویت قرار بگیرند و اقدامات اساسی در این زمینه‌ها صورت گیرد.

او به تحقق پوشش همگانی سلامت اشاره کرد و اظهار کرد: سیستم ارائه خدمات بهداشتی باید امکان دسترسی به خدمات مورد نیاز با کیفیت و مقرون به صرفه را برای تمامی مردم فراهم کند. همچنین در زمینه ارتقای سلامت نیز فرآیند توانمند سازی مردم، اهمیت ویژه‌ای دارد.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: در ترویج سبک زندگی سالم نیز به این نکته باید اشاره کرد که فرد با انتخاب سبک زندگی سالم، برای سلامتی خود و دیگران در پیشگیری از بیماری ها، فعالیت‌هایی از قبیل رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی، کنترل وزن و واکسیناسیون در مقابل بیماری‌ها ارزش قائل است. همچنین آموزش سواد سلامت و برنامه‌های فرهنگی و هنری، نقش مهمی در تامین و ارتقای سلامت دارد.

فرشیدی افزود: انتظار می‌رود نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌های حاضر در کارگروه فرهنگ سلامت، در سطح ملی و استانی به تحلیل و آسیب شناسی موضوعات فرهنگی و مستندسازی و طراحی مداخلات اصلاحی اقدام کرده و به ابعاد و برنامه‌های مختلف فرهنگی، توجه ویژه‌ای کنند.

بخوانید  بیشترین مسمومیت دارویی با کدام دارو است/۶۴۰ ایرانی بر اثر یک قرص جان سپردند

به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت، اجرای برنامه ملی سلامت خانواده، نظام ارجاع و تحقق قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، از اولویت‌های مهم نظام سلامت و اجتماعی کشور در سال جاری و مورد تاکید رئیس جمهور، وزیر بهداشت و همه مسئولان نظام جمهوری اسلامی است.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران