تاثیر ۹۰ درصدی دز یادآور در کاهش بستری‌ ناشی از کرونا

تاثیر ۹۰ درصدی دز یادآور در کاهش بستری‌ ناشی از کرونا

تاثیر ۹۰ درصدی دز یادآور در کاهش بستری‌ ناشی از کرونا

باشگاه خبرنگاران جوان :
دکتر محمدمهدی گویا گفت: واریانت های جدید موجب افزایش سرایت بیماری، افزایش ظرفیت فرار ویروس از سیستم ایمنی، کاهش میزان آنتی بادی و افزایش ابتلای مجدد افراد شده و شاهدیم که ۶ هفته است در سراسر دنیا موارد ابتلا و متعاقب آن مرگ و میر کرونا افزایش قابل توجهی یافته اند.
او گفت: دلیل اصلی افزایش ابتلا و مرگ‌ها این است که جهان انتظار نداشت کرونا در این فصل شروع مجدد داشته باشد و همه خود را پاییز و زمستان آماده کرده بودند. بنابراین احتمالاً پاییز و زمستان سختی در پیش خواهیم داشت. حتی کشور امارات که ادعای پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون داشت دچار جهش ویروس و همه‌گیری شد.
دکتر گویا با تاکید بر این‌که از دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌خواهیم نظام مراقبت سندرومیک را در مراسم اربعین جدی بگیرند، گفت: هفته گذشته ۱۴۷۱ و این هفته ۴۱۱۹ مورد بستری کرونا در کشور داشته‌ایم. مرگ‌ها نیز از ۱۸ به ۴۰ و در این هفته به ۶۹ مورد رسیدند. در استان‌های یزد، خراسان جنوبی، مازندران، کرمان، قم و هرمزگان شرایط سخت تر است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر با اعلام این که نرخ رشد بستری ها در تهران از ۱۰۸ به ۲۲۲ درصد و در البرز از ۱۰۶ به ۲۴۲ درصد رسیده است، اظهار داشت: در ۵ استان تهران، البرز، گیلان، بوشهر و کرمان روند و شدت بستری ها ارزیابی شد که نشان داد اثربخشی واکسیناسیون در مهار کرونا و کاهش ابتلا و مرگ ها بسیار مثبت بوده است. الان کارآمدترین سلاح ما واکسیناسیون است.
دکتر گویا بیان کرد: موارد افزایش ابتلا در سالمندان رو به تشدید و تزاید است و جمعیت بالای ۶۰ سال کشور نیاز به توجه بیشتر دارند. باید به نسبت میزان این جمعیت و نیز قشر بیماران خاص در هر استان، تزریق دز یادآور افزایش یابد. از سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی باید جلوگیری کرد.
او گفت: درباره آینده کرونا و سویه‌های آن هیچ اظهار نظر علمی و دقیقی نمی توان کرد. فقط روش های درمان جدید سرپایی مطرح شده اند که در مرحله تحقیق است. بنابراین باید به طور مرتب در استان‌ها ارزیابی خطر بیماری انجام شود، تاب آوری نظام سلامت ارتقاء یابد و در روش‌های اطلاع رسانی و جلب مشارکت مردمی اصلاح انجام شود. باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی بهداشت و درمان

بخوانید  ورود واکسن نورا به سبد واکسیناسیون کشور

به بالای صفحه بردن