امیکرون در کسانی که واکسن نزده اند به شدت خطرناک است

امیکرون در کسانی که واکسن نزده اند به شدت خطرناک است

امیکرون در کسانی که واکسن نزده اند به شدت خطرناک است

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان ـ پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به سوالات زیر پاسخ داد:

چرا آمار مبتلایان به کرونا افزایش پیدا کرده است؟

طبرسی: از اواخر آذر ماه که اولین گونه امیکرون توسط وزارت بهداشت شناسایی شد پیش بینی می‌شد که این گونه سرایت پذیری بالایی دارد.  از اوایل هفته گذشته افزایش شمار مبتلایان را شاهد هستیم که آمار با ۵ هزار نفر روزانه شروع شد و پنج شنبه به ۱۶۷۰۰ نفر رسید البته این آمار نسبی است، چون ماهیت بیماری خفیف است بنابراین پشت هر مریض ۱۵ تا ۲۰ مریض دیگر هستند که مراجعه نکرده اند یا تست نداده اند. زمانی که در یک خانواده  تست یک نفر مثبت می‌شود مابقی  افراد آن خانواده دیگر تست نمی‌دهند، چون علائم شبیه هم و خفیف است.

برای جلوگیری از ابتلای بیشتر چه پیشنهادی دارید؟

طبرسی: الان با شاخص صعودی مبتلایان روبرو هستیم و ممکن است طی ۳ تا ۴ هفته آینده اعداد خیلی بالاتر برود. مهم این است که بتوانیم شدت موج را کم کنیم تا با مرگ و میر بالا مواجه نشویم و این شرایط مستلزم اقداماتی است.

برای جلوگیری از ابتلا باید ماسک استفاده کنیم و شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم، چون استفاده از ماسک به خصوص در شهر‌های کوچک بسیار کم شده است و همچنین افرادی که واکسن نزدند حتماً واکسن بزنند. واکسیناسیون دوز سوم خیلی پایین است البته با وجود تاکید وزارت بهداشت  ولی استقبال خوب نبود.این بیماری سریع منتقل می‌شود و در محل‌هایی که افراد ماسک را بر می‌دارند احتمال انتقال بسیار بالاست و در دورهمی‌های خانوادگی و مهمانی‌ها و مراسم‌ها موجب انتقال بیماری می‌شود.

بخوانید  میزان ذخایر خون کشور باید افزایش یابد

 در افرادی که واکسن زدند و بیماری زمینه‌ای ندارند بیماری به صورت شدید نخواهد بود، ولی در کسانی که واکسن نزده اند یا یک دوز دریافت کرده اند و یا بیماری زمینه‌ای دارند به شدت خطرناک و مشابه سویه دلتا است. عدم استقبال از دوز سوم کرونا ، ماسک نزدن و سرعت انتقال ویروس ، سه عامل رسیدن به موج ششم این بیماری است.

آیا اقدامات پیشگیرانه کفایت می‌کرد تا به پیک نرسیم؟

طبرسی : ۲۴ نوامبر امیکرون در آفریقای جنوبی شناسایی شد. ویروس را نمی توان نگه داشت زیرا منتقل می شود. مهم این است که بتوانیم بیماری را به تعویق بیندازیم و کشور کمتر از این ناحیه آسیب ببیند. از اواخر آذرماه تا اول بهمن ماه که وارد پیک ششم شدیم یک ماه فرصت بود تا اقدامات تشخیصی و واکسیناسیون را تشدید کنیم. برای واکسن دوز سوم استقبالی نشد.

کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت با حضور در ادامه برنامه به چند سوال پاسخ داد: 

آیا برنامه خاصی برای پیشگیری از بیماری در نظر گرفته شده است؟

حیدری: با یک پدیده اپیدمی مواجه هستیم و باید پیشگیری کنیم. با پیش‌بینی‌های انجام شده باید سیاست‌هایی را اعمال کنیم تا وضعیت مدیریت شود. امیکرون به سرعت کشور‌ها را در برگرفته است. ما طبق وظایفمان تمام برنامه‌ها را به صورت جدی دنبال کرده ایم و بر روی آن‌ها بیشتر متمرکز شده ایم.

با توجه به گستردگی مرز‌های ایران و پایانه‌های مرزی متاسفانه ورود غیرقانونی به کشور شده است. اولین موردی که به امیکرون مبتلا شده بود در تهران شناسایی شد.

 

آیا می‌توانستیم اقدام موثرتری بر روی مرزها داشته باشیم؟

حیدری: اقدامات لازم انجام شده بود وقتی سویه امیکرون دیده شد و اعلام نگرانی از طرف سازمان جهانی بهداشت شد مراقبتهای مرزی را تقویت کردیم. پرواز کشورهای پر خطر را لغو کردیم به طوری که سریع پرواز های انگلستان، نروژ و فرانسه را لغو کردیم ، همچنین پروازهای غیر مستقیم داشتیم . سرعت انتشار امیکرون بسیار بالاست .همه کشورها به نوعی درگیر هستند .

بخوانید  ۲۵ درصد از ماموریت‌های اورژانس کشور مربوط به تهران است

روند ابتلا به کووید و مرگ ناشی از آن در جهان چگونه است؟

حیدری: طول مدت این سویه پایین است اما کشورهایی مانند چین، نیوزیلند و برخی از کشورهای آسیای شرقی هنوز مبتلا نشده اند آمار فوت در جهان بعد از مدتی رو به افزایش است میزان فوتی ها نسبت به سویه دلتا به نسبت کمتر است اما این حجم از ابتلا سبب ایجاد نگرانی‌ شده است.

به بالای صفحه بردن