0

“اصوات شدید” عامل ابتلای ۱۷ درصد مردم به وزوز گوش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سعید محمودیان در آستانه روز جهانی کم شنوایی اظهار کرد: گوش دادن به اصوات بلند و یا ناایمن و آسیب‌زا می‌تواند صدمات جدی ایجاد کند و یکی از ریسک فاکتورها یا عوامل خطر جدی آسیب به گوش و شنوایی، صدای بلند است که عامل اصلی وزوز گوش نیز همین مسئله است. هم‌اکنون مواجهه گوش با اصوات شدید عامل 17 درصد از ابتلای مردم به وزوز گوش در جامعه است.

رئیس اداره سلامت گوش دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: از هر دو جوان در حال حاضر یک نفر در معرض خطر کم شنوایی است که دلیل عمده‌اش در تمام جهان، گوش دادن ناایمن به اصوات است.

وی ادامه داد: استفاده از هندزفری، دستگاه‌ها و یارانه‌های شخصی، MP3 پلیرها با اصوات بلند در مدت طولانی به گوش صدمه می‌زند و این معضل آمار کم شنوایی را در جامعه بالا برده است.

محمودیان با بیان این که اگر افراد به این مساله توجه نکنند، خطر کم شنوایی در آن‌ها جدی خواهد بود و وقتی سلول‌های شنوایی صدمه دید برای درمان دیر است، گفت: روز جهانی شنوایی هر سال در سوم مارس به ابتکار سازمان جهانی بهداشت برای افزایش آگاهی در مورد چگونگی پیشگیری از ناشنوایی و کم شنوایی و ترویج مراقبت‌های سلامت گوش و شنوایی در جهان برگزار می‌شود. 

کم شنوایی، رتبه سوم بار بیماری‌ها

محمودیان یادآور شد: بار منتسب به بیماری‌های کم شنوایی در جهان هر سال رو به افزایش است و در سال‌های اخیر بار این ییماری در جهان به رتبه سوم ارتقا پیدا کرده و به این معناست که علی‌رغم تمام تمهیدات بهداشتی و پیشرفت در کنترل بیماری‌ها ولی متاسفانه نرخ شیوع کم شنوایی در کشورهای مختلف به سرعت در حال افزایش است.

بخوانید  صادرات کادردرمان به پنج قاره دنیا

این استادیار دانشگاه افزود: به طوری که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده علی‌رغم این که الان حدود 480 میلیون نفر در جهان مبتلا به کم شنوایی شدید تا عمیق هستند، این میزان تا سال 2050 به بیش از 2 میلیارد نفر ارتقا می‌یابد.

محمودیان بیان کرد: متاسفانه اکثر کودکان، نوجوانان و جوانان در معرض خطر کم شنوایی هستند. از کم شنوایی به عنوان یک نوع معلولیت خاموش نام می‌برند. به طوری که افراد ابتدا خیلی متوجه کم شنوایی خود نمی‌شوند و رهایش می‌کنند ولی بعد از این که زندگی آنها به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد، متوجه کم شنوایی خود می‌شوند که آن زمان برای درمان دیر است.

رئیس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت گفت: سازمان بهداشت جهانی این موضوع را به عنوان یک تهدید در سلامت عمومی مردم تلقی کرده است و کشورها را به نوعی ملزم کرده که برنامه های سلامت گوش و شنوایی و مراقبت هایش را در نظام سلامت خود ادغام و به آن رسیدگی کنند.

شعار سال برای روز جهانی کم شنوایی

وی اضافه کرد: هر سال یک شعار از طرف این سازمان در این خصوص مطرح می‌شود که شعار امسال «مراقبت از گوش و شنوایی برای همه؛ بیایید آن را به واقعیت تبدیل کنیم» است و بروشورها، پوسترها و اینفوگراف‌های مختلف در خصوص مراقبت شنوایی و سلامت گوش و پیام ها و محتواهای این روز به دانشگاه‌های مختلف کشور ارسال و ابلاغ شده است.

محمودیان تاکید کرد: پزشکان و مراقبان سلامت باید این موضوع را بین آحاد مردم اشاعه دهند تا مردم در جریان سلامت گوش قرار گرفته و بیشتربه این مسئله توجه کنند تا بیشتر بتوانیم جلوی بار این بیماری را بگیریم.

بخوانید  ۲۴ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته فوت شدند

عضو مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی بیمارستان حضورت رسول اکرم(ص) گفت: روز جهانی شنوایی در سال 1401 بر اهمیت ادغام مراقبت‌های گوش و شنوایی در نظام مراقبت‌های اولیه تصریح داشته و به عنوان یک جزء ضروری از پوشش سلامت همگانی روی آن تاکید ویژه دارد.

وی بیان کرد: در پیام‌هایی که امسال از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده آمده است مشکلات گوش و شنوایی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند و جامعه در همه گروه‌های سنی با آن مواجه است.

وی با بیان این که بیش از 60 درصد از موارد کم شنوایی را می‌توانیم در سطح مراقبت‌های اولیه شناسایی کرده و تحت درمان قرار دهیم، تصریح کرد: ادغام مراقبت‌های شنوایی و گوش در نظام خدمات اولیه سلامت از طریق آموزش و ظرفیت‌سازی سلامت گوش و شنوایی در سطح PHC امکان‌پذیر است.

محمودیان خاطرنشان کرد: ادغام برنامه سلامت شنوایی در نظام سلامت پایه کشور کاملا دسترسی عدالت محور را برای همه مردم میسر می‌کند زیرا ایران یکی از پیشروترین کشورهاست که در اقصی نقاط روستاهای آن مراکز بهداشتی، درمانی وجود دارند و ظرفیت برنامه سلامت گوش هم در این شبکه لحاظ شده است.

عضو مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) گفت: ابلاغ این ادغام در کشور ایران در بین 22 کشورهای منطقه شرق مدیترانه (امرو) منحصربه‌فرد است.

وی با اعلام این که کتاب ها، دستورالعمل‌ها و راهنماهای آموزشی جدید توسط وزارت بهداشت تدوین و به همه دانشگاه‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی ابلاغ شده است، اظهار کرد: در اهداف امسال روز جهانی شنوایی، توجه تصمیم گیرندگان، دولت‌ها و گروه‌های جامعه مدنی به توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای ادغام برنامه مراقبت‌های گوش در نظام سلامت به طور جدی تاکید شده است.

بخوانید  فعالیت داوطلبانه بیش از ۳۰ مرکز درمانی و بیمارستان در مسیر پیاده‌روی زائران اربعین

رئیس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت با تاکید بر این که مردم باید اهمیت مراقبت از گوش را متوجه شده و حداقل سالانه یک بار به چکاپ سلامت گوش و شنوایی خود بپردازند، گفت: پزشکان، متخصصان و مراقبان بهداشت نیز لازم است توجه بیشتری به سلامت گوش و شنوایی افراد داشته باشند.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *