0

ارائه خدمات از سوی شهرداری تهران به جاماندگان اربعین حسینی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسین نظری؛ معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران در تشریح اقدامات شهرداری تهران برای برپایی پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در تهران اظهار کرد: مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) از میدان امام حسین(ع) تا میدان حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار می‌شود و مناطق 7 ، 12 ، 13 ، 14 ، 15 ، 16 و 20 شهرداری تهران، مناطق مرتبط با مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی هستند.

نظری در ادامه به تشریح جزییات خدمات‌رسانی و چگونگی نگهداشت شهر در طول مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) پرداخت و گفت: توجه ویژه به موضوع نگهداشت شهر و بازدیدهای مستمر و رفع کلیه موارد و مشکلات در کلیه موضوعات خدمات شهری، عمرانی، ترافیکی و… انجام بازدیدهای مستمر به منظور شناسایی و رفع موارد ناایمن، حادثه‌ساز و حذف زواید فیزیکی در طول مسیر پیاده روی، هماهنگی با مدارس، مساجد و سایر اماکن دولتی و خصوصی واقع در مسیر که امکان ارائه خدمات به زائرین (خصوصاً استفاده از سرویس های بهداشتی و…) را دارند، نصب بنرهای اطلاع‌رسانی جهت راهنمایی شهروندان، جمع‌آوری کلیه مخازن در طول مسیر پیاده روی و جانمایی در نقاط دیگر، برنامه‌ریزی برای استقرار نیروها به همراه ادوات و تجهیزات لازم به منظور پاکسازی طول مسیر پیاده روی، توجه ویژه در خصوص استقرار عوامل کارگری به همراه ماشین آلات به منظور جمع‌آوری پسماند و حفظ نظافت اطراف موکب‌های پذیرایی در قبل، حین و پس از برگزاری مراسم، جلوگیری از انجام حفاری و انجام فعالیت های عمرانی در مسیرهای راهپیمایی، حضور مستمر نیروها و ماشین آلات از ابتدا تا پایان مراسم از جمله موضوعاتی است که توسط مناطق مسیر پیاده‌وری پیگیری و اجرایی می‌شود.

وی فضاسازی شهری و انجام تبلیغات محیطی در سطح شهر تهران متناسب با اربعین حسینی(ع) با استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود را از جمله اقدامات سازمان زیباسازی برشمرد و گفت: توزیع اقلام مناسبتی به مناطق و پیگیری فضاسازی ویژه مسیر پیاده روی، همکاری با مناطق در خصوص استقرار 100 چشمه سرویس بهداشتی پرتابل در مسیر پیاده روی به خصوص در منطقه20، تهیه اقلام مناسبتی جهت توزیع در بین شرکت‌کنندگان در مراسم پیاده روی اربعین حسینی نیز از جمله اقدامات سازمان زیباسازی است.

نظری در ادامه با اشاره به تدوین شیوه نامه نظافت، پاکیزه‌سازی و جمع‌آوری پسماند و ابلاغ به کلیه مناطق 22گانه توسط سازمان مدیریت پسماند، اظهار کرد: نظافت و پاکیزه‌سازی طول مسیر پیاده روی اربعین با به کارگیری بیش از 2000 نفر نیروی کارگری و به کارگیری بیش از  500 دستگاه ماشین آلات تخصصی و غیرتخصصی رُفت و روب و جمع‌آوری پسماند قبل، حین و پس از مراسم  صورت می‌گیرد.

معاون شهردار تهران در ادامه به آماده‌باش کامل 137 ایستگاه آتش‌نشانی در سطح شهر تهران اشاره کرد و گفت: نیروهای سازمان آتش‌نشانی در 35 نقطه ثابت و در10 نقطه سیار(برای گشت‌زنی طول مسیر) مستقر هستند. 193نفر نیرو، 38 دستگاه خودروی سبک و سنگین، 33 دستگاه موتورسیکلت نیز در طول مسیر پیاده روی اربعین مستقر هستند. همچنین 74 نفر نیرو نیز در ایستگاه هایی که در طول مسیر پیاده روی اربعین هستند، مستقر و به خدمات‌رسانی خواهند پرداخت.

نظری ادامه داد: 573 نفر نیروی شهربان و معبربان به همراه 114 دستگاه خودرو  و 52 دستگاه موتورسیکلت به منظور حفظ انضباط اجتماعی در طول مسیر راهپیمایی مستقر خواهند شد.

به گفته نظری، سازمان بهشت زهرا(س) نیز در خصوص استقرار مه‌پاش در طول مسیر با همکاری مناطق، سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار نیز با همکاری سازمان فرهنگی و هنری در خصوص تأمین برخی از اقلام مورد نیاز مواکب و سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران نیز رسیدگی ویژه به فضای سبز خصوصاً هرس و حذف شاخه‌های خشک درختان در طول مسیر را به‌عهده دارند.

ایمن‌سازی بیش از 17کیلومتر از مسیر زائران اربعین حسینی(ع)

به گزارش تسنیم، سید مجتبی شفیعی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک با اعلام این خبر گفت: در راستای حفظ ایمنی، کاهش خطرات و حوادث رانندگی و خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی(ع) و همچنین با هدف ترویج فرهنگ انضباط ترافیکی و بهبود شرایط ترددهای جاده ای مسیر با روانسازی و ایجاد انتظام ترافیک، خط کشی محوری  بیش از 17 هزار متر، توسط  سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران انجام شد.

برپایی میز سلامت در مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین

علی‌اصغر کمالی‌زاده؛ شهردار منطقه 4 از ارائه خدمات فرهنگی، سلامت محور و توزیع اقلام مورد نیاز در مسیر راهپیمایی جاماندگان حسینی خبر داد و بیان کرد: باعنایت به ایام سوگواری اربعین حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) و با توجه به راه‌اندازی ستاد جاماندگان اربعین حسینی که از میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی برپا خواهد شد، شهرداری منطقه 4 نیز در تامین مایحتاج مورد نیاز مسیر راهپیمایان مشارکت خواهد داشت.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌ها در مسیر راهپیمایی افزود: این برنامه‌ها با مشارکت ادارات فرهنگی، امور بانوان، سلامت و ستاد راهبری مدیریت محله برگزار خواهد شد که شامل مشارکت در بربایی استیج‌های فرهنگی هنری با همت سازمان فرهنگی هنری، تهیه فلش محتوایی برای استفاده صوت و تصویر از اداره کل فرهنگی، دعوت گروه‌های سرود برای اجرا در مسیر و استیج‌ها، برگزاری نماز جماعت در زمان اذان، برپایی کرسی‌های اذان گاهی قرآنی و برگزاری مسابقات و فعالیت‌های فرهنگی هنری و اهدای هدایا ویژه کودکان می‌شود.

کمالی‌زاده همچنین از توزیع اقلام خوراکی شامل کیک، آبمیوه، چایی، آب معدنی و … در مسیر راهپیمایی جاماندگان خبر داد و به اجرای مسابقات فرهنگی، دلنوشته دختران برای امام حسین(ع) و نقاشی ویژه دختران همراه با اهدای جایزه اشاره کرد.

شهردار منطقه 4 با بیان ارائه خدمات سلامت‌محور در مسیر راهپیمایی جاماندگان گفت: به منظور حفظ سلامت راهپیمایان در مسیر راهپیمایی نسبت به برپایی میز سلامت با ارائه خدمات اندازه گیری فشار خون، مشاوره پزشکی و توزیع ماسک اقدام می‌شود.

وی از توزیع مخازن پسماند و کیسه‌های زیست تجزیه‌پذیر در بین راهپیمایان و موکب‌های عزاداری خبر داد و افزود: به منظور پاک‌سازی مسیر و شهر، طرح آموزش تفکیک پسماند توسط آموزشگران بازیافت در این روز اجرایی خواهد شد.

نظافت و پاک‌سازی مسیر پیاده‌روی جاماندگان اربعین منطقه 13

محمدهادی علی‌احمدی؛ شهردارمنطقه 13 اظهار کرد: با توجه به آئین پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در تهران، معاونت خدمات شهری و محیط زیست منطقه 13 اقدام به نظافت و آماده‌سازی مسیر راهپیمایی اربعین کرد و این طرح تا بعد از روز اربعین به طور مستمر ادامه می‌یابد.

وی افزود: علاوه بر نظافت و پاک‌سازی مسیر راهیپمایی در این منطقه قبل از برگزاری مراسم، حین و ساعاتی بعد از مراسم نیز نیروهای کارگری برای نظافت معابر در حالت آماده‌باش هستند.

شهردار منطقه 13 ادامه داد: در روز مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین، با تعدای دستگاه فان مکانیزه و وانت ملودی خدمات لازم به شهروندان ارائه و کارشناسان بازیافت ضمن توزیع کیسه‌های زباله و تجهیز موکب‌ها به مخازن، آموزش‌های لازم را به شهروندان ارائه می‌کنند.

علی‌احمدی در خصوص خدمات فرهنگی گفت: با توجه به اینکه فعالیت‌های فرهنگی منطقه 13 در عمود 909 طریق الحسین(ع) کربلا  تمرکز پیدا کرده، در مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین معاونت امور اجتماعی و فرهنگی این منطقه با موکب‌های مستقر در مسیر همراهی می‌کند و طبق نیازسنجی انجام شده، مسائل آنها از سوی معاونت مذکور تامین می‌شود.

شهردارمنطقه 13 اضافه کرد: در مسیر پیاده‌روی ،موکب‌های متعدی جهت پذیرایی از زائران  برپاست و این خدمات توسط هیئت‌ها، مساجد، گروه‌های جهادی و نهادهای مردمی خدمت‌رسانی می کند.

وی تصریح کرد: آیین پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در شهر تهران چهارشنبه 15 شهریور پـس از نمـاز صبـح بـا قرائـت زیـارت شـریف اربعیـن از میدان آئینی امام حسین(ع) به‌سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) آغاز می‌شود.

 

بخوانید  شناسایی ۳۵۱۹ بیمار جدید در یک روز

منطقه 7 تهران در خدمت همایش بزرگ جاماندگان اربعین حسینی

نصراله آبادیان؛ شهردار منطقه 7 گفت: مراسم بزرگ جاماندگان اربعین که با حضور شهروندان تهرانی برگزار می‌شود نیاز به تمهیدات و برنامه‌ریزی‌هایی دارد و شهرداری منطقه هفت با بسیج امکانات خود تلاش می‌کند که این مراسم به بهترین وجه برگزار شود.

نصراله آبادیان اظهار کرد: منطقه هفت، قطعه‌ای از مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین را برعهده دارد و در این قطعه که از میدان امام حسین(ع) تا میدان شهدا را شامل می‌شود، شهرداری منطقه هفت با استقرار تعدادی موکب پذیرایی(صبحانه) خدمت‌رسان راهپیمایان این مسیر خواهد بود.

شهردار منطقه 7 عنوان کرد: جهت نظافت مسیر راهپیمایی نیز شهرداری منطقه هفت علاوه بر نصب و جانمایی 100 سطل زباله 140 لیتری، توزیع 600 کیلو کیسه های زباله در مسیر راهپیمایی و موکب ها، استقرار 25 خودروی خدمات شهری جمع‌آوری زباله، را نیز در دستور  کار خود دارد، البته این خودروهای جمع‌آوری پسماند به شکلی به جمع‌آوری زباله در مسیر خواهند پرداخت که اسباب مزاحمت راهپیمایان را فراهم نکند.

وی تاکید کرد: علاوه بر اینها شهرداری منطقه هفت با استفاده از یک تانکر آب، آب آشامیدنی مورد نیاز راهپیمایان را هم تامین خواهد کرد. همچنین نزدیک به 150 نیروی خدماتی در طول مسیر علاوه بر نظافت مسیر، وظیفه خدمت‌رسانی به زائران را برعهده خواهند داشت.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *