0

Axicabtagene ciloleucel

تصویر پیدا نشد !

Axicabtagene ciloleucel

نام عمومی: axicabtagene ciloleucel )
نام تجاری: Yescarta
اشکال دوز مصرفی: تعلیق داخل وریدی (-)

 

axicabtagene ciloleucel چیست؟

Axicabtagene ciloleucel داروی ایمونوتراپی است که برای درمان لنفوم سلول B بزرگ در بزرگسالان استفاده می شود. axicabtagene ciloleucel بعد از عدم موفقیت حداقل دو روش درمانی دیگر تجویز می شود.

Axicabtagene ciloleucel با استفاده از گلبول های سفید خونی که از خونی که از طریق رگ از بدن شما خارج می شود ، برداشته می شود.

Axicabtagene ciloleucel تحت یک برنامه ویژه در دسترس است. شما باید در برنامه ثبت نام کنید و خطرات و مزایای این دارو را درک کنید.

از Axicabtagene ciloleucel نیز می توان برای مواردی استفاده کرد که در این راهنمای دارو ذکر نشده است.

 

هشدارها

یک عارضه جانبی جدی برای این دارو سندرم رهش سیتوکین ، که باعث تب ، لرز ، مشکل تنفس ، استفراغ ، و سایر علائم. مراقبان شما در صورت بروز این دارو ، دارویی برای درمان سریع این بیماری در دسترس خواهند داشت.

Axicabtagene ciloleucel همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلات عصبی تهدید کننده زندگی شود. به مراقبین خود بگویید یا در صورت داشتن مشکل در گفتار ، مشکلات در فکر یا حافظه ، گیجی یا تشنج به مراقبت های پزشکی فوری مراجعه کنید.

 

قبل از مصرف این دارو

 

اگر تا به حال به پزشک خود اطلاع داده اید:

 • یک عفونت فعال یا مزمن ؛

 • مشکلات حافظه ؛

 • تشنج ؛

 • بیماری کبد یا کلیه ؛

 • سکته مغزی یا

 • اگر در 2 هفته گذشته واکسن دریافت کرده اید.

زنان ممکن است قبل از دریافت axicabtagene ciloleucel به آزمایش بارداری نیاز داشته باشند. همچنین ممکن است لازم باشد از کنترل بارداری شیمی درمانی .

اگر در دوران بارداری axicabtagene ciloleucel دریافت می کنید ، ممکن است لازم باشد خون کودک شما پس از تولد آزمایش شود. این به منظور ارزیابی هرگونه تأثیر دارو بر کودک است.

هنگام استفاده از این دارو ممکن است شیردهی بی خطر باشد. در مورد هر گونه خطر از پزشک خود س Askال کنید.

 

چگونه axicabtagene ciloleucel داده می شود؟

Axicabtagene ciloleucel فقط در یک بیمارستان یا کلینیک مجاز در دسترس است و باید توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی آموزش دیده ارائه شود.

بخوانید  CHLORDIAZEPOXIDE HYDROCHLORIDE از شرکت ASCOT

Axicabtagene ciloleucel بعد از روشی به نام leukapheresis (LOO-kuh-fuh-REE-sis) تجویز می شود.

در طی لوكافرزی ، مقداری از خون شما از طریق یك لوله كوچك (كاتتر) جمع شده در داخل رگ جمع می شود. کاتتر به دستگاهی متصل است که گلبولهای سفید خون شما را از سایر قسمتهای خون جدا می کند.

سپس سلولها به آزمایشگاهی فرستاده می شوند و در آنجا به صورت axicabtagene ciloleucel ساخته می شوند. از آنجا که پردازش سلول های خونی شما به صورت axicabtagene ciloleucel زمان می برد ، در همان روزی که سلول های خونی شما کشیده می شود دارو دریافت نخواهید کرد.

حدود 3 تا 5 روز قبل از تجویز axicabtagene ciloleucel ، شما تحت شیمی درمانی قرار خواهید گرفت تا بدن شما را برای استفاده از axicabtagene ciloleucel آماده کند.

درست قبل از دریافت axicabtagene ciloleucel ، به شما داروهای دیگری برای جلوگیری از عوارض جانبی جدی یا واکنش آلرژیک داده می شود.

هنگامی که بدن شما برای دریافت axicabtagene ciloleucel آماده شد ، ارائه دهندگان خدمات مراقبتی شما دارو را از طریق دستگاه IV به داخل ورید تزریق می کنند.

حداقل 7 روز پس از دریافت axicabtagene ciloleucel از نزدیک تحت مراقبت خواهید بود تا مطمئن شوید که واکنش آلرژیک یا عوارض جانبی جدی ندارید.

برای اطمینان از اینکه این دارو اثرات مضر ایجاد نکرده است ، به آزمایشات مکرر خون نیاز خواهید داشت.

حداقل به مدت 4 هفته ، قصد اقامت در نزدیکی بیمارستان یا کلینیکی را که در آن از داروی اکسی کبتاژین دریافت کرده اید ، داشته باشید. آنقدر دور نباشید که بازگشت به بیمارستان بیش از 2 ساعت طول بکشد.

 

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

در صورت از دست دادن هیچ یک از درمان های شیمی درمانی ، یا از دست دادن یک دوز از داروهای خود برای جلوگیری از عوارض جانبی آکسیاباباژن سیلیولوسل ، برای دریافت راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجا که axicabtagene ciloleucel توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی در یک محیط پزشکی تجویز می شود ، احتمال زیاد مصرف بیش از حد آن وجود دارد.

 

پس از دریافت axicabtagene ciloleucel از چه مواردی باید جلوگیری کنم؟

این دارو می تواند باعث ضعف ، خواب آلودگی ، گیجی ، مشکلات در حافظه یا هماهنگی شود و تشنج . حداقل 8 هفته پس از درمان با Axicabtagene ciloleucel ، از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید. B>

بخوانید  CLINDAMYCIN PHOSPHATE از شرکت MYLAN LABS LTD

قبل از دریافت واکسن “زنده” از پزشک خود بپرسید. واکسن های زنده شامل سرخک ، اوریون ، سرخچه (MMR) ، فلج اطفال ، روتاویروس ، حصبه ، تب زرد ، واریسلا (آبله مرغان) ، زوستر ( زونا ) و آنفلوانزای بینی ( آنفلوانزا ) واکسن.

از بدن خود خون ، عضو یا هرگونه بافت یا سلول اهدا نکنید.

 

عوارض جانبی Axicabtagene ciloleucel

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک ، به کمک فوریت های پزشکی مراجعه کنید: کندوها ؛ تنفس سخت تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.

به یک عارضه جانبی جدی axicabtagene ciloleucel سندرم انتشار سیتوکین (CRS) گفته می شود . در صورت مشاهده علائم این بیماری ، فوراً به مراقبان خود بگویید: تب ، لرز ، مشکل تنفس ، گیجی ، استفراغ شدید یا اسهال ، ضربان قلب سریع یا نامنظم ، احساس سبکی سر یا احساس ضعف یا خستگی شدید. مراقبان شما در صورت بروز CRS دارویی برای درمان سریع CRS در دسترس خواهند داشت.

همچنین اگر علائمی از مشکلات عصبی تهدید کننده زندگی دارید به مراقبین خود بگویید یا به فوریت مراجعه کنید: مشکلات گفتاری ، مشکلات تفکر یا حافظه ، گیجی یا تشنج.

در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • سردرد ، سرگیجه ؛

 • لرزش ، اضطراب ، مشکل خواب ؛

 • افکار یا رفتار غیرمعمول ؛

 • در صحبت کردن یا درک آنچه به شما گفته می شود مشکل دارید. یا

 • تعداد سلول های خونی پایین – تب ، لرز ، خستگی ، علائم شبیه آنفولانزا ، زخم های دهان ، زخم های پوستی ، کبودی آسان ، خونریزی غیرمعمول ، رنگ پریدگی پوست ، دستها و پاها سرد ، احساس سبکی سر یا تنگی نفس می کنید.

بخوانید  CARDIOPLEGIC IN PLASTIC CONTAINER از شرکت BAXTER HLTHCARE

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع ، اسهال ؛

 • سلولهای کم خون ؛

 • گیجی ؛ یا

 • ضربان قلب سریع.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است عوارض جانبی را با شماره 1-800-FDA-1088 به FDA گزارش دهید.

 
 

اطلاعات دوز Axicabtagene ciloleucel

دوز معمول بزرگسالان برای لنفوم:

2 x 10 (6) گیرنده های آنتی ژن کایمریک (CAR) مثبت مثبت سلولهای T IV در هر کیلوگرم وزن بدن از طریق تزریق IV. ظرف 30 دقیقه تزریق شود

حداکثر دوز: 2 10 10 (8) سلولهای T زنده مثبت CAR

نظرات:
-پیش درمانی: یک رژیم شیمی درمانی لنفاوی را کاهش دهید cyclophosphamide 500 میلی گرم در مترمربع IV و فلودارابین 30 میلی گرم در متر مربع در روز پنجم ، چهارم و سوم قبل از تزریق این دارو.
-پیش درمانی: تجویز استامینوفن 650 میلی گرم از راه خوراکی و دیفن هیدرامین 12.5 mg IV یا از راه خوراکی تقریباً 1 ساعت قبل از تزریق این دارو.
-از مصرف پیشگیری کننده کورتیکواستروئیدهای سیستمیک جلوگیری کنید زیرا ممکن است در فعالیت این دارو تداخل ایجاد کند.

استفاده: درمان لنفوم سلول B بزرگ عود یا مقاوم پس از 2 یا چند خط درمان سیستمیک ، از جمله لنفوم سلول B بزرگ منتشر (DLBCL) که به غیر از این مشخص نشده است ، لنفوم سلول B بزرگ مدیاستین اولیه ، لنفوم سلول B B و DLBCL ناشی از داده لنفوم فولیکولار

 
 

چه داروهایی بر axicabtagene ciloleucel تأثیر می گذارند؟

سایر داروها ممکن است تحت تأثیر axicabtagene ciloleucel قرار گیرند ، از جمله داروهای تجویز شده و بدون نسخه ، ویتامین ها ، و محصولات گیاهی در مورد همه داروهای فعلی و هر دارویی که شروع می کنید یا قطع می کنید به پزشک خود بگویید.

 

سوالات متداول

 

 • هزینه Yescarta چقدر است؟
 • Yescarta چگونه اداره می شود؟
 • Yescarta (axicabtagene ciloleucel) چه نوع دارویی است؟
 

برچسب‌ها:

نظرات کاربران