0

ایران در پیوند کلیه رتبه نخست را در غرب آسیا دارد/ ممنوعیت پیوند اعضای بدن ایرانی‌ها به اتباع خارجی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ناصر سیم‌فروش در نشست خبری امروز با اشاره به این‌که اهدا و کمبود عضو چالشی جهانی است، اظهار کرد: درمورد اهدای کلیه این مسئله به بحران تبدیل شده تاجایی که در آمریکا در هر 12 دقیقه یک نفر در لیست انتظار پیوند کلیه جان خود را از دست می‌دهد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به قوانین و مصوبات قانونی در پیوند اعضا در کشور اشاره و عنوان کرد: طبق قانون جراحی پیوند اعضای ایرانی‌ها به اتباع غیرایرانی ممنوع است و با هدف پیشگیری از تخلفات و سودجویی‌ها در این زمینه، ایران در زمره برترین‌ کشورها در دنیا قرار گرفته است.

رئیس انجمن پیوند کلیه ایران گفت: ایران در زمینه پیوند کلیه با اختلاف زیاد در غرب آسیا و خاورمیانه رتبه اول را دارد و در زمینه اهدای عضو نیز پیشتاز است.

وی با بیان این‌که بهترین راه درمان نارسایی کلیه، پیوند است، افزود: پیوند کلیه هم از لحاظ بالا بردن کیفیت زندگی و هم به دلایل اقتصادی بر دیالیز ارجحیت دارد.

سیم‌فروش با تاکید بر این‌که میزان امید به زندگی پیوند کلیه در مقایسه با دیالیز به مراتب بیشتر است، خاطرنشان کرد: اگر فردی مبتلا به نارسایی کلیه باشد میزان امید به زندگی و موفقیت جراحی پس از دریافت عضو از اهداکننده زنده 93 درصد و از اهداکننده دچار مرگ مغزی 83 درصد است و این عدد در دیالیز خونی به 42 درصد کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به اهمیت پیوند عضو در مبتلایان به نارسایی کلیه، از پوشش بیمه‌ای دولتی به اهداکنندگان عضو خبر و ادامه داد: پس از فتوای تاریخی امام خمینی(ره) پیوند اعضا از افراد مرگ مغزی به شکل قابل توجهی در کشور افزایش یافت؛ با سازوکارهای دولت و اختصاص هدیه‌ای تحت عنوان هدیه ایثار و همچنین افزایش 40 برابری این هدیه، امید داریم میزان اهدا و انجام پیوند زنده در ایران بیشتر شود افراد زنده‌ای که با هر انگیزه‌ای کلیه اهدا می‌کنند قهرمانان ملی هستند، این افراد با ایثار خود به انسان‌ها جان دوباره می‌بخشند.

بخوانید  جزئیات اجرای کشوری برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع از سال ۱۴۰۲

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این‌که بیشترین موارد پیوند کلیه در هفت سال اخیر در کشور ثبت شده، بیان کرد: ایران با ثبت 50 درصد پیوند در مرگ‌های مغزی و 50 درصد توسط اهداکنندگان، رکورددار است به این شکل که در در پیوند مرگ مغزی در منطقه رتبه اول و در پیوند زنده بعد از ترکیه رتبه دوم از آن ایران است.

 وی پیوند کلیه را عمل جراحی پیچده‌ای برای تیم پزشکی عنوان و تصریح کرد: تعرفه‌های پایین موجب شده جراحان اقبال کمتری به انجام پیوند عمل پیوند کلیه داشته باشند، جراحی پیوند کلیه مسئله‌ای مهم و استراتژیک است که باید بیشتر مورد توجه باشد.

به گفته وی اولین مطالعه کارآزمایی بالینی لاپاراسکوپی در اهداکنندگان زنده را انجام داد، نتیجه این مطالعه کاهش عوارض و مشکلات ناشی از پیوند برای اهداکننده و نتیجه مشابه برای گیرنده عضو است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا کیفیت زندگی و طول عمر اهداکنندگان کلیه با سایر افراد جامعه متفاوت است یا خیر؛ توضیح داد: متوسط عمر اهداکنندگان هیچ تفاوتی با عمر معمول سایر افراد جامعه ندارد حتی در بیشتر موارد بالاتر از نرم است، این افراد از بین سالم‌ترین افرادی که بیماری زمینه‌ای و ژنتیکی ندارند انتخاب می‌شوند، این آمار زمانی محسوس‌تر است که بدانید خطر جراحی پیوند بسیار اندک است تا جایی که در 6000 پیوند انجام شده، حتی یک مورد مرگ و میر حین پیوند ثبت نشده است.

در ادامه این نشست خبری، بابک شریف کاشانی؛ رئیس بخش پیوند قلب بیمارستان مسیح دانشوری از آغاز فعالیت گروه پیوند قلب بیمارستان از سال 1385 خبر داد و اظهار کرد: اولین بیمار دریافت کننده قلب، هنوز زنده است و برای بررسی دوره‌ای وضعیتش به بیمارستان مراجعه می‌کند. مهم‌ترین موضوعی که در پیوند قلب اهمیت دارد، نقش فعالیت تیمی در موفقیت آمیز بودن جراحی است، چراکه تنها راه پیوند قلب، پیوند از مورد مرگ مغزی است و این مهم نیاز به همکاری تمام فعالان در این حوزه دارد.

بخوانید  ۱۰ درصد واجدان شرایط واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند

وی با اشاره به اینکه نارسایی قلبی مهمترین و سخت‌ترین عارضه بیماران قلبی و عروقی است، عنوان کرد: 83.5 درصد بار مرگ و میر و 78 درصد بار بیماری‌ها بر دوش بیماری‌های غیرواگیر است که بیماری قلبی و عروقی شایع‌ترین بیماری غیرواگیر محسوب می‌شود. از طرفی سن درگیری قلبی کاهش داشته است.

شریف کاشانی تصریح کرد: پیشگیری جایگاه مهمی دارد، اما در صورت ابتلای فرد به نارسایی قلبی، بستری‌ها متعدد، درمان و ازکارافتادگی هزینه گزافی بر دوش فرد و سیستم سلامت می‌گذارد.

در ادامه دکتر مجتبی مخبر دزفولی؛ رئیس مرکز فرآوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه اکنون هیچ محدودیتی در انجام پیوند عضو در ایران وجود ندارد ،گفت: تاکنون 130 پیوند ریه در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شده است.

همچنین فریبا قربانی، قائم‌مقام واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از میانگین اهدای 2.8 عضو از مورد مرگ مغزی خبر داد و گفت: 57 بیمارستان و 6 میلیون جمعیت تحت پوشش دانشگاه به طور مستمر بررسی و برای توانمندسازی نیروها در مراکز تلاش می‌شود.

وی ادامه داد: آموزش‌های تخصصی و عمومی به کادر درمان و عامه مردم ارائه می‌شود، به طوری که پروتکل آموزشی این مرکز جایزه جشنواره آموزشی شهید مطهری را دریافت کرده است. همچنین در کنگره‌های ملی و بین‌المللی پژوهشی نیز خوش درخشیده‌ایم، به عنوان مثال در کنگره بین‌المللی آسیا، 17 مقاله در زمینه فراهم‌آوری اعضا ارائه دادیم.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *