0

افسردگی شایع‌ترین اختلال روان/ تدوین پیش‌نویس سند سلامت روان

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی فتحی آشتیانی امروز در نشست خبری سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر اینکه شایع‌ترین اختلالات روانشناختی در ایران کدامند؟ اظهار کرد: افسردگی و اضطراب جزو شایع‌ترین مشکلات روانشناختی در کشور است اما به طور دقیق آماری از اینکه شیوع افسردگی و اضطراب در کدام استان‌ها و به چه میزان است، وجود ندارد.

تدوین پیش‌نویس سند سلامت روان

وی از تدوین پیش‌نویس سند سلامت روان خبر داد و گفت: این موضوع هنوز نهایی نشده است؛ بررسی سیمای سلامت روان جامعه نیز یکی از مسائلی است که در دستور کار ما قرار دارد زیرا از این طریق متوجه می‌شویم که مشکلات روانشناختی به چه میزان در جامعه شیوع دارند.

تعرفه خدمات روانشناختی بخش خصوصی

فتحی آشتیانی درباره تعرفه خدمات مشاوره روانشناسی گفت: تعرفه خدمات روانشناسی در بخش خصوصی 321 هزار تومان برای مقطع کارشناسی ارشد و 378 هزار تومان برای مقطع دکترا تعیین شده است‌. افرادی که سابقه کار بیش از 15 سال دارند می‌توانند 15 درصد به این تعرفه‌ها اضافه کنند.

میزان پوشش بیمه‌ای خدمات مشاوره روانشناسی

وی در پاسخ به سؤال دیگر تسنیم مبنی بر میزان پوشش بیمه‌ای خدمات سلامت روان بیان کرد: بیمه در دو گرایش روانشناسی بالینی و سلامت خدمات روانشناسی را تحت پوشش قرار داده و 70 درصد مبلغ تعرفه را بیمه پرداخت می‌کند؛ طبیعتا همه بیمه‌ها باید بپذیرند که تعرفه‌ها را پوشش بدهند اما تا جایی که بنده اطلاع دارم بیمه سلامت در حال حاضر این خدمات را پوشش می‌دهد و تامین اجتماعی هنوز به این موضوع ورود نکرده است.

بخوانید  مرگ سالانه ۳ میلیون نفر در جهان بر اثر مصرف الکل/ ارتباط مستقیم مصرف مشروبات الکلی با ۷ نوع سرطان

برگزاری دومین آزمون صلاحیت حرفه‌ای در تیرماه

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره از برگزاری دومین آزمون صلاحیت حرفه‌ای در تیرماه سال جاری خبر و ادامه داد: در نخستین آزمون صلاحیت حرفه‌ای که در دوره پنجم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره طراحی و 15 دی‌ماه 1402 برگزار شد 16 هزار و 371 نفر ثبت نام کردند. آزمون توسط سازمان سنجش برگزار شد و بعد از حدود 40 روز نتایج اعلام شد و 8 هزار و 41 نفر پذیرفته شدند.

پنجمین دوره شورای سازمان به کار خود پایان می‌دهد

وی در پایان از مشکلات پیش روی سازمان نظام روانشناسی گلایه و عنوان کرد: به دلیل ابهام و بلاتکلیفی و موانع پیش رو و فشارهای متعددی که از جوانب مختلف به شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی وارد می‌شود، پنجمین دوره شورای سازمان نظام روانشناسی تصمیم گرفته از امروز کار خود را متوقف کند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، به دلایل این تصمیم اشاره‌ای نکرد و افزود: فعالیت سایر اجزای سازمان به هیچ عنوان متوقف نخواهد شد و معاونین سازمان کار خود را ادامه می‌دهند. معاونین آموزشی و پژوهشی که مسئولیت برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای را دارند به صورت جدی کار خود را ادامه می‌دهند و سایر معاونت‌ها به وظایف خود از جمله صدور پروانه مراکز و عضویت و نظارت، عمل خواهند کرد.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *