0

آغاز همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با کره جنوبی در حوزه امنیت غذا

در قالب یک تفاهم‌نامه محقق شد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تشریح جزئیات سفر هیئتی از این دانشگاه به کره جنوبی پرداخت و گفت: در این سفر با مسئولان مؤسسه KFRI که یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی سلامت غذا در دنیاست، دیدار داشتیم و قرار شد که در حوزه غذایی همکاری مشترکی داشته باشیم.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، علیرضا زالی با اشاره به اینکه این مؤسسه یکی از معتبرترین، مراکز تحقیقاتی است که در حوزه ایمنی غذا فعالیت می‌کند که محبوبیت جهانی دارد از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری‌های مشترک با این مؤسسه خبر داد.

وی به دستاوردهای ممتاز این تفاهم‌ نامه مشترک اشاره کرد و ادامه داد: در قالب امضای این تفاهم‌ نامه، دانش فنی، تکنولوژی و امکانات زیرساختی دو کشور در حوزه تامین امنیت غذا به اشتراک گذاشته خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه این اولین و جامع‌ترین تفاهم‌‌نامه‌ای است که ایران در زمینه غذا با کره منعقد می‌کند، اهمیت و دستاوردهای دیپلماسی انعقاد این تفاهم نامه را یادآور شد.

زالی با بیان اینکه سفیر جمهوری اسلامی در کره جنوبی در تمام مراحل امضای این تفاهم‌نامه، هیئت ایرانی اعزامی از دانشگاه را همراهی کرد، گفت: امضای این تفاهم‌ نامه برای ایران بسیار کلیدی تلقی می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه درروند امضای این تفاهم‌نامه، ظرفیت‌ها، پیشرفت‌های اخیر و نقش مرکز تحقیقات سلامت غذا دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در حوزه تامین امنیت غذا کشور توضیح داده شد ادامه داد: این تفاهم‌نامه در فضای دوستانه و کاملا دیپلماتیک امضا شد.

بخوانید  کمبود نیرو در بیمارستان‌ها قابل چشم پوشی نیست

دو ماه دیگر دانشگاه میزبان هیئت کره‌ای می‌شود

به گفته زالی بر اساس مفاد این تفاهم‌ نامه مقرر شد کمیته مشترکی ایجاد شود و به پیشنهاد هیئت ایرانی برای رسیدن به عملیات اجرایی تقریبا دو ماه بعد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی میزبان هیئت کره‌ای باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تجهیزات مؤسسه KFRI اشاره کرد و افزود: ساخت و اختراع بیوسنسورها در مواد غذایی با هدف آنالیز و شناخت تقلبات مواد غذایی تنها گوشه‌ای از توانمندی‎های این مؤسسه است.

هوش مصنوعی، فصل مشترک پروژه‌های ایران و کره

وی با بیان این که تولید غذای فراسودمند یکی دیگر از دستاورهای تفاهم‌ نامه با مؤسسه KFRI است خاطرنشان کرد: برای تهیه غذای فراسودمند وهمچنین استفاده از ظرفیت تکنولوژی‌های نوین در زمینه هوش‌مصنوعی و با استفاده از رباط‌ها پروژهای مشترکی بین ایران و کره انجام خواهد شد.

زالی با تأکید بر اینکه مؤسسه KFRI معیارهای سخت‌ گیرانه‌ ای برای همکاری‌ های مشترک دارد یادآور شد: این تفاهم‌ نامه یکی از جامع‌ترین و کاربردی‌ترین تفاهم‌نامه‌های دانشگاهی در تراز بین المللی است.

وی با تاکید بر اینکه انعقاد این تفاهم نامه دستاورد یک جلسه یکی دو ساعته نیست، گفت: پشتوانه این تفاهم‌ نامه ماه‌ها کار کارشناسی تخصصی بین ایران و کره است.

در سفر به کره جنوبی چه گذشت؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه روند کاری روز دوم سفر به کره را توضیح داد و خاطرنشان کرد: در دومین روز از سفر به کره جنوبی از یکی از بیمارستانهای مجهز این کشور بازدید کردیم، این بیمارستان یکی از ۱۰ بیمارستان برتر کره و مرکزی نیمه هوشمند با ۱۳۰۰ تخت بستری است که تقریبا تمام روش‌ های درمانی تخصصی و اختصاصا درمان سرطان در آن انجام می‌ شود.

بخوانید  بیانیه ۵ هزار و ۸۰۰ تن از استادان بسیجی در تقدیر از پیروزی‌های دولت سیزدهم در نیویورک

زالی با اشاره به اینکه در بازدید بعدازظهر روز دوم نیز در یکی از مراکز تکنولوژیک بزرگ این کشور حضور پیدا کردیم ادامه داد: این مرکز نظارت بر فرایندهای بسته بندی، آنالیز و توسعه سلامت مواد غذایی را در کشور کره انجام می‌ دهد.

وی افزود: این مؤسسه وسیع تحقیقاتی، فعالیت‌ هایی در زمینه ترکیبی از صنایع غذایی و کشاورزی انجام می‌دهد. همکاری با این مؤسسه مجهز به آخرین تکنولوژی‌ های روز دنیا می‌ تواند در حوزه کشاورزی و غذا کمک‌ های زیادی به افزایش کیفیت در زمینه کشاورزی به ایران کند، دسترسی به فناوری آبیاری کم، هوشمند و سبز تنها گوشه‌ ای از زمینه‌ های مشترک همکاری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در روز سوم سفر به کره جنوبی ازمؤسسه بخش خصوصی استاندارد کره نیز بازدید کردیم، روند فعالیت‌ های این مرکز به این شکل است که تمام اقدامات زیرساختی و خدماتی کره باید گواهینامه این مؤسسه را داشته باشد، این مؤسسه تعداد زیادی همکار بین المللی دارد و کارآن اعتبار بخشی، اصالت سنجی و دادن گواهینامه است.

وی اضافه کرد: هیچ خدماتی در کره جنوبی نیست که بدون گواهینامه kcl فعالیت کند، برقراری ارتباط با این مؤسسه تحولات بزرگی در ارتقای کیفیت ایجاد خواهد کرد.

فرایند ایمن سازی غذا با سیستم هوشمند کار از موضوعات محوری سفر به کره جنوبی است که زالی  به آن  اشاره کرد و گفت: پیشنهاد ما این است که بتوانیم با مرکز تحقیقات جامع کشاورزی کره جنوبی فعالیت کنیم و چنانچه این ارتباط مشترک ایجاد شود در زمینه‌ های ارتقای سلامت محصولاتی مثل زعفران و برنج می‌توانیم کارهای مشترکی و اثرگذاری انجام دهیم.

بخوانید  ذخیره سازی بیش از ۱۸۰ هزار نمونه خون بند ناف در کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به نسشت مشترکی که هیئت ایرانی با وزیر خارجه ایران در کره جنوبی انجام داده بود نیز اشاره کرد و ادامه داد: قریب ۱۵ پیشنهاد را به سفیر ایران دادیم و قرار شد گام به گام این اقدامات را پیگیری کنیم، در این نشست جمعی از اساتید مدعو ایرانی در کره جنوبی نیز حضور داشتند.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران