آسیب‌های کرونای خفیف بر قدرت حافظه و تمرکز افراد

آسیب‌های کرونای خفیف بر قدرت حافظه و تمرکز افراد

آسیب‌های کرونای خفیف بر قدرت حافظه و تمرکز افراد

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان– با گذشت بیش از دو سال از همه گیری کرونا در جهان، تبعات بلندمدت این بیماری بر بدن افراد در حال هویدا شدن است. مطالعات انجام شده روی کووید ۱۹ اکنون حقایق دیگری از ابتلا به این ویروس را نشان می‌دهد.

در ابتدا تصور می‌شد تنها کسانی که به کرونای شدید مبتلا می‌شوند، از علائم بلندمدت بیماری و آسیب‌های دیگر جسمانی رنج می‌برند. با این حال، تحقیقات دانشمندان انگلیسی حاکی از آن است که حتی افرادی که علائم خفیف بیماری را نیز دارند، ممکن است دچار مشکلات ذهنی شوند.

دانشمندان دانشگاه آکسفورد انگلیس در جدیدترین مطالعات خود پی بردند افرادی که به کرونای خفیف مبتلا شده اند و هیچ کدام از علائم دیگر کرونای بلندمدت را نشان نداده اند، همچنان ممکن است شاهد تضعیف حافظه و قدرت تمرکز طی ۶ تا ۹ ماه پس از ابتلا باشند.

محققان می‌گویند مشکلات شناختی ناشی از ابتلا به کرونا بر سطح تمرکز و نیز فراموشی و بی حالی تاثیر می‌گذارد. در این تحقیقات دانشمندان اقدام به سنجش حافظه و قابلیت‌های شناختی در افرادی کردند که پیش‌تر تست کرونایشان مثبت شده بود؛ اما هیچ کدام از علائم کرونای بلند مدت را نداشتند.

شواهد نشان داد حافظه و سطح تمرکز این افراد شش ماه پس از ابتلا به کرونا (فارغ از خفیف بودن آن)، شاهد آسیب قابل توجه شده بود.

مدیر این تحقیقات گفت: بسیار تعجب آور است با آن که شرکت کنندگان در این آزمایش هیچ علائمی از کرونای بلند مدت نداشتند، شاهد تنزل میزان توجه و قدرت حافظه بودند. تحقیقات ما نشان داد افراد مبتلا به کرونا ممکن است برای ماه‌ها شاهد مشکلات شناختی مزمن باشند.

بخوانید  آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۲۱۴ بیمار در شبانه روز گذشته

با این حال، محققان می‌گویند این مشکلات شناختی به مرور زمان برطرف شده و فرد سلامت کامل خود را باز می‌یابد. پیش از این، تصور می‌شد تنها کسانی که به کرونای شدید مبتلا می‌شوند ممکن است علائم کرونای بلند مدت را از خود نشان دهند.

نتایج تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد کووید ۱۹ حتی می‌تواند در صورت بروز علائم خفیف در بیمار، آسیب‌های بلند مدت جدی به قدرت شناختی فرد وارد کند.

منبع: خبرگزاری رویترز


بیشتر بخوانید

  • سندرمی بدبو که موجب خودکشی می‌شود!
  • خواص درمانی گل قاصدک

به بالای صفحه بردن