0

مقابله با گرد و غبار از اولویت‌های عربستان/ تأسیس ۳ مرکز تخصصی در عربستان برای مقابله با پیامدهای تغییر اقلیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، پدیده گرد و غبار معضلی آشنا برای همه کشورهای خاورمیانه است که از گذشته باعث بروز مشکلاتی در منطقه شده است. در سال‌های اخیر نیز به واسطه افزایش تغییر اقلیم و همچنین دخالت‌های انسانی، منابع آبی کاهش پیدا کرده، زمین‌های خشک بیشتر شده و در نتیجه آن کانون‌های گردوغبار منطقه نیز افزایش پیدا کرده است.

در میان کشورهای منطقه، ایران بیشترین آسیب را از پدیده نوظهور گرد و غبار می‌بیند چرا که گرد و غباری که از صحرای آفریقا بلند شده و با عبور از کشورهای حاشیه خلیج فارس تقویت می‌شود، نهایتاً به کشور ما رسیده و به دلیل شرایط توپوگرافی کشور ما، در ایران می‌نشیند.

در حال حاضر مساحت کانون‌های گرد و غبار خارجی تأثیرگذار بر کشور ما بیش از 270 میلیون هکتار است که بیشتر از 150 میلیون تن ذرات گرد و غبار را به سمت ایران گسیل می‌کنند!

از این رو، سازمان حفاظت محیط زیست از سال گذشته تلاش‌هایی را برای مقابله با گرد و غبار در خارج مرزهای کشور شروع کرده است که جلسات کارشناسی دوجانبه با کشورها و برگزاری اجلاس‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ازجمله این تلاش‌های هستند. در آخرین اقدام نیز، سازمان حفاظت محیط زیست «اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار» را برگزار کرد که بیش از 50 کشور و آژانس بین‌المللی در این کنفرانس حاضر بودند.

یکی از کشورهای تأثیرگذار بر کشور ما از نظر گرد و غبار، کشور عربستان است که به واسطه ماهیت صحرایی خود، در تشدید گرد و غبار خاورمیانه نقش دارد و البته خودش هم تحت تأثیر گرد و غبار برخاسته از کانون‌های داخلی و همچنین کانون‌های متأثر از کشورهای همسایه است.

بخوانید  موج هشتم کرونا آغاز شده است/ افزایش ۱۴درصدی بستری‌های کرونایی در کشور

در این رابطه، دکتر ایمن بن سالم؛ مدیر اجرایی مرکز ملی هواشناسی کشور عربستان در حاشیه برگزاری «اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار» به تسنیم گفت: ماهیت کشور ما صحرایی و خشک است و به همین دلیل توفان‌های گرد و غبار را در کشورمان داریم البته که کشور ما جدای از کانون‌های داخلی، تحت تأثیر کشورهای همسایه از شمال، غرب و شرق نیز قرار دارد که اوضاع را تشدید می‌کند.

وی با بیان اینکه گرد و غبار پدیده‌ای است که مرز نمی‌شناسد، اظهار کرد: کشور ما مدتی است که به طوری جدی‌تر بررسی مشکلات اقتصادی، درمانی، محیط زیستی و… ناشی از آثار تغییر اقلیم را آغاز کرده که یک از نمونه‌های آن تأسیس مرکز رصد تحولات و تغییرات آب و هوایی منطقه‌ای و بین‌المللی است.

مدیر اجرایی مرکز ملی هواشناسی عربستان ادامه داد: مرکز رصد تغییرات آب و هوایی سه مرکز دیگر را در دل خود جای داده که مرکز برنامه منطقه‌ای بارورسازی ابرها، مرکز رصد تحولات آب و هوایی، مرکز منطقه‌ای مبارزه با توفان‌های گرد و غبار و اقدام زود هنگام در خصوص آن از جمله این مراکز هستند.

دکتر بن سالم با بیان اینکه تأسیس این مراکز برای مقابله با پیامدهای منفی تغییر اقلیم است، گفت: مرکز منطقه‌ای مبارزه با پدیده گرد و غبار و هشدار زودهنگام، مسئولیت بررسی و انجام پروژه‌ها و پژوهش‌های علمی برای بررسی علل و عوامل گسترش توفان‌های ماسه‌ای و گرد و غبار منطقه را بر عهده دارد. ما به واسطه این مرکز، از سایر کشورهای منطقه دعوت می‌کنیم تا در اتحاد با هم برای مبارزه با این پدیده تلاش کنیم.

بخوانید  آغاز صدور کارت آزمون کارشناسی‌ ارشد علوم پزشکی

وی با اشاره به ابتکار عربستان برای ایجاد کمربند سبز گفت: این اقدام ما جهت مبارزه با بیابان‌زایی انجام می‌شود و از کشورهای منطقه نیز برای ایجاد این کمربند منطقه‌ای درخواست همکاری کرده‌ایم و همکاری ایران با ما در این راستا بسیار حائز اهمیت است.

مدیر اجرایی مرکز ملی هواشناسی عربستان خاطرنشان کرد: هم ما و هم ایران تجارت، پژوهش‌ها و پروژه‌های خوبی را در راستای مقابله با گرد و غبار داشته‌ایم که آماده‌ایم در این خصوص تبادل نظر کنیم.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *