0

عین‌اللهی: ۴۰۰۰ نفر از کادر سلامت به زائران اربعین خدمت‌رسانی کردند

وزیر بهداشت از خدمت رسانی بیش از ۴۰۰۰ کادر سلامت در راهپیمایی اربعین خبر داد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت با اشاره به آماده‌باش نیرو‌های حوزه سلامت در خدمت‌رسانی به زائران اربعین، گفت: بیشترین تردد زائران مربوط به مرز‌های مهران، شلمچه و خسروی بوده و امسال شاهد تلاش شبانه‌روزی نیرو‌های حوزه سلامت در ایام راهپیمایی بودیم.

وی با بیان اینکه امسال ۴ هزار نفر از نیرو‌های حوزه سلامت در ارائه خدمات به زائران اربعین در کشورمان و عراق حضور داشتند، یادآور شد: وزارت بهداشت برای حضور حداکثری نیرو‌های بهداشتی و درمانی در این حماسه عظیم، تمهیدات لازم را اندیشیده بود و مدت حضور آن‌ها در راهپیمایی اربعین به عنوان خدمتگزار را به عنوان مأموریت محاسبه کرد.

وزیر بهداشت با تقدیر از همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استقرار بیمارستان سیار احسان در مسیر نجف کربلا، گفت: بیمارستان سیار احسان در سال‌های گذشته هم در این مسیر مستقر بوده، اما هر سال خدمات آن بهتر و کامل‌تر می‌شود. این بیمارستان از نظر امکانات و خدمات، مجهز و شامل بخش‌های اورژانس، آزمایشگاه، اتاق عمل و حتی بخش مراقبت‌های ویژه است و از دو هفته پیش این بیمارستان در ۱۸ کیلومتری کربلا مستقر شده و مورد استقبال مردم عراق نیز قرار گرفته است.

عین‌اللهی با اشاره به بازدید‌های مشترک به همراه مدیرعامل سلامت عمومی استان نجف اشرف از چندین درمانگاه، موکب درمانی و بیمارستان نجف، خاطرنشان کرد: از درمانگاه غدیر که با حضور متخصصان و فوق تخصص‌هایی از همه رشته‌ها حضور داشتند، بازدید کردیم و بیشترین بیماران، دچار مسمومیت و سرماخوردگی شده بودند.

بخوانید  زمان برگزاری المپیاد دانشجویان وزارت بهداشت تغییر کرد

وی وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای ارائه خدمات مورد نیاز زائران را مطلوب دانست و گفت: امسال تمام سرم‌های مورد نیاز برای زائران ایرانی در عراق، از خارج از کشور تهیه شده بود و امکانات خوبی، فراهم شده بود. از درمانگاه نباء نجف نیز بازدید کردیم که وضعیت مناسبی داشت.

وزیر بهداشت با بیان اینکه از بزرگ‌ترین بیمارستان نجف با ظرفیت ۵۰۰ تخت، بازدید کردیم، یادآور شد: در آن بیمارستان، تعداد بیماران ایرانی بسیار کم بود، چون مراکز درمانی مستقر در نجف اشرف، خدمات مورد نیاز بیماران را ارائه می‌کردند البته یکی دو بیمار ایرانی با وضعیت نه چندان مناسب در این بیمارستان داشتیم که از آن‌ها عیادت کردیم.

عین‌اللهی با رضایت از اقدامات انجام شده برای انتقال زائران بیمار به مراکز درمانی عراق و ایران، گفت: متأسفانه برخی مصدومان ایرانی به دلیل وضعیت نامناسب راه‌های عراق دچار حادثه شده بودند که میزان تصادفات نسبت به کشورمان، بالاتر بود البته در عراق، ازدحام زائران هم بیشتر است و امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم با مذاکرات با مقامات عراقی، این مشکلات برطرف شود.

وی از تعامل بسیار خوب وزارت بهداشت کشورمان با وزارت بهداشت عراق خبر داد و گفت: حدود سه هفته قبل از اربعین، وزیر بهداشت عراق به کشورمان سفر کرد و جلسات بسیار خوبی و موافقت‌نامه خوبی با وی داشتیم که طرف عراقی برای بسیج امکانات و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در جهت خدمات مورد نیاز زائران ایرانی، اعلام آمادگی کرد. همچنین در مورد درمان‌های مجاز در موکب‌ها مذاکراتی داشتیم و مقرر شد نیرو‌های عراقی مدارک معتبر پزشکی ایران را کنترل کنند تا درمان استاندارد به زائران ارائه شود.

بخوانید  بازدید از پروژه ساختمانی نظام پزشکی اصفهان

وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری جلسه جمع‌بندی با وزیر بهداشت عراق در این کشور، خاطرنشان کرد: چندین موافقت‌نامه خوب با وزارت بهداشت عراق داریم که امیدواریم اجرایی شود.

عین‌اللهی از انتصاب رایزن سلامت در سفارتخانه‌های کشورمان در سایر کشور‌ها با هماهنگی وزیر امور خارجه خبر داد و افزود: رایزن سلامت به عنوان رابط بین دولت و وزارت بهداشت عراق با کشورمان در تقویت همکاری‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی و همچنین گردشگری سلامت عمل می‌کند. امروز آماده صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، تبادل استاد و دانشجو بین ایران و عراق هستیم.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران