0

رونمایی از سامانه‌ “تصمیم‌یار” سازمان غذا و دارو/ شفافیت و هوشمندسازی زنجیره توزیع داروها

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان غذا و دارو و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، همزمان با هفته دولت، از سامانه‌های پشتیبان تصمیم (تصمیم یار) سازمان غذا و دارو رونمایی شد.

سازمان غذا و دارو در راستای ایجاد شفافیت و هوشمندسازی رصد زنجیره تامین و توزیع فرآورده‌های سلامت‌محور اقدام به راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیک کرده است. داده‌های رصد زنجیره تامین که از طریق سامانه‌های الکترونیکی به‌دست آمده است به‌منظور طراحی ابزارهای پشتیبان تصمیم در قالب داشبوردهای مدیریتی در سازمان غذا و دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این داشبوردها شامل 44 داشبورد به دو دسته داشبوردهای مدیریتی و داشبوردهای عمومی تفکیک می‌شوند و هرکدام اطلاعات متناسب را در اختیار کاربران حاکمیتی یا عمومی قرار می‌دهند. داشبوردهای مدیریتی با آدرس اینترنتی bi.fda.gov.ir جنبه حاکمیتی داشته و با در دسترس قرار دادن اطلاعات کامل زنجیره، نقشه کلی وضعیت موجود و برنامه‌ریزی برای تصمیم‌گیری در آینده را فراهم می‌کند. این داشبوردها به تفکیک ادارات‌کل سازمان غذا و دارو در دسترس هستند و شامل اطلاعات پروانه‌ها، تاریخچه سیاست‌گذاری‌ها، تامین ارز، ترخیص، شناسه‌گذاری و جزئیات توزیع و استعلام شناسه رهگیری و اصالت هستند.

این داشبوردها به صورت تعاملی طراحی شده‌اند و هر بخش از داشبورد قابلیت فیلتر کردن و ارائه تحلیل به صورت‌های متفاوت را داراست. به عنوان مثال در داشبورد مدیریتی ترخیص با فیلتر کردن داده‌های ترخیص سال 1401 محصولات با بیش‌ترین میزان ترخیص قابل ملاحظه است؛ همچنین امکان مشاهده جزئیات وضعیت ترخیص یک فرآورده به تفکیک شرکت و یا کشورهایی که واردات از آن‌ها انجام شده نیز قابل ملاحظه است.

بخوانید  سردار اشتری: در فتنه اخیر "اقتداری همراه با مظلومیت" را به نمایش گذاشتیم

داشبوردهای عمومی سازمان غذا و دارو با آدرس اینترنتی publicbi.fda.gov.ir با کارکرد اتاق شیشه‌‌ای سازمان غذا و دارو طراحی شده است و اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران، فعالان کسب و کار و عمومی مردم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. نام کاربری و رمز عبور این داشبوردها به صورت عمومی در سایت سازمان اطلاع‌رسانی شده است. به عنوان مثال آمارنامه سال 1401 دارو بر اساس اظهار شرکت‌های پخش در سامانه رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت تهیه شده است و اطلاعات مربوط به سهم ریالی و تعدادی هر یک از شرکت‌های پخش، تامین‌کننده، محصولات و جزئیات دیگر مانند کشورهایی که واردات از آن‌ها انجام شده، نسبت داروهای بیولوژیک و غیر بیولوژیک، نسبت تولید داخل به واردات و بقیه اطلاعات را در دسترس قرار داده است.

سازمان غذا و دارو برنامه‌ها و اقدامات توسعه‌ای خود در زمینه سامانه‌های الکترونیکی را به صورت مستمر دنبال می‌کند و نتایج آن هم‌چون موارد فوق از طریق مجاری اطلاع‌رسانی سازمان در اختیار عموم مردم و ذی‌نفعان قرار می‌گیرد.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *