0

اعلام جزئیات بسته خدمات توانبخشی بیمه سلامت برای بیماران خاص

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی ناصحی، در خصوص همکاری سازمان بیمه سلامت با سازمان بهزیستی با هدف ارائه خدمات مورد نیاز درمانی به معلولان، گفت: بیمه سلامت در کنار سازمان بهزیستی است تا بتواند خدمات را به قشر عظیم معلولان ارائه کند. بیمه سلامت پیگیری می‌شود، بحث پیشگیری، همچنین شناسایی و مداخله درمان افراد دارای معلولیت است و ان‌شاءالله در این فرآیند خدمات مناسبی به افراد دارای معلولیت در سطح کشور ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه تعامل میان سازمان بیمه سلامت و سازمان بهزیستی در سطح قابل قبولی است، به طوری که ارائه ۸ کد خدمتی به ۵۹ کد خدمت به معلولان افزایش پیدا کرده و امیدواریم این خدمات را بتوانیم در آینده در سطح گسترده‌تری ارائه دهیم، البته علاوه بر پوشش خدمات در بخش دولتی، پرداخت در بخش عمومی غیر دولتی و خصوصی نیز در تعهد سازمان بیمه سلامت قرار گرفته است.

ناصحی تصریح کرد: در تفاهم نامه جدید سازمان بیمه سلامت و سازمان بهزیستی ارائه ۵۹ کد خدمتی به معلولان در حیطه وظایف سازمان بهزیستی قرار گرفته که می‌توان به ۶ کد خدمتی در حوزه کار درمانی، ۱۱ کد خدمتی در گفتار درمانی، ۷ کد خدمتی در بخش بینایی سنجی، ۹ کد خدمتی در شنوایی سنجی، ۱۵ کد در پروتز و ارتز و پنج کد در حوزه فیزیوتراپی اشاره کرد؛ ضمن اینکه علاوه بر این خدمات، ۶ کد خدمتی هم توسط پزشکان متخصص مختلف ارائه می‌شود.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: هزینه کار درمانی و گفتار درمانی معلولان در بخش خصوصی بسیار بالاست و در بخش دولتی نیز این خدمات یا کم ارائه می‌شود یا با درخواست‌های بالا و در نتیجه ازدحام مواجه هستند که برای کمک به این افراد ۷۰ درصد هزینه بخش خصوصی توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود.

بخوانید  از واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال تا تمدید مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی دیوان محاسبات

ناصحی با بیان اینکه یکی از گروه‌های افراد نیازمند توجه در بحث توان بخشی بیماران مبتلا به طیف اوتیسم است گفت: تا کنون با توجه به تفاهم نامه بین سازمان بیمه سلامت و سازمان بهزیستی، فقط مبتلایان به اوتیسم تحت پوشش سازمان بهزیستی می‌توانستند از خدمات کار درمانی و گفتار درمانی شامل ۵ کدخدمتی در تعهد سازمان بیمه سلامت بهره مند شوند. با ابلاغ بسته خدمات توانبخشی بیماران طیف اوتیسم شامل ۶ کد خدمتی در حیطه مداخلات کار درمانی، مداخلات گفتار درمانی، مداخلات رفتاری آموزشی و مداخلات مشاوره‌ای حمایتی تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار گرفته و کلیه افراد اوتیسم تا پایان سن ۶ سالگی از این خدمات بهره مند خواهند شد.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: اختلالات اوتیسم در سه سطح خفیف، متوسط و شدید دسته بندی می‌شوند که در حال حاضر اوتیسم مطابق کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، خدمات تشخیصی درمانی از جمله آزمایش‌ها، تصویر برداری، دارویی و ویزیت‌های تخصصی و فوق تخصصی تحت پوشش بیمه هستند.

وی تصریح کرد: بر اساس شدت علائم مبتلایان به اوتیسم به ۳ سطح ۱، ۲ و۳ تقسیم می‌شوند که عمده خدمات مؤثر برای این بیماران در سطح یک و دو انجام می‌شود.
ناصحی با اشاره به اینکه خدمات بهداشتی درمانی در سه بخش شناسایی به هنگام و غربالگری، ارجاع موارد غربالگری شده و تشخیص نهایی و مداخلات درمانی و توانبخشی طبقه بندی می‌شوند تاکید کرد: در موارد اول و دوم، در پایگاه‌های سلامت مطابق برنامه تنظیمی در ارزیابی رشدی در سنین ۹ ماهگی به بالا شناسایی می‌شوند و جهت تشخیص نهایی به مراکز ذی صلاح و تأیید شده توسط معاونت درمان ارجاع خواهند شد.

بخوانید  آمار کرونا در ایران| فوت یک نفر در شبانه‌روز گذشته

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران، در پاسخ به این سوال که این سازمان در حوزه توانبخشی چه خدماتی را به بیماران خاص ارائه می‌دهد گفت: یکی از بیماری‌های خاص مبتلایان به بال پروانه‌ای هستند که سازمان بیمه سلامت برای آنها پکیج خدمات توان بخشی در نظر گرفته است، این خدمات شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، بینایی سنجی و شنوایی سنجی است، همچنین برای بیماران SMA فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص ارائه خدمات به بیماران مبتلا به سرطان تاکید کرد: در پکیج خدمات توانبخشی مورد نیاز بیماران سرطانی نیز فیزیوتراپی، ماساژدرمانی، کاردرمانی و گفتار درمانی وجود دارد، البته برای این گروه از بیماران علاوه بر خدمات توان بخشی خدمات تشخیصی برای متاستازها نیز در نظر گرفته شده است.

ناصحی با اشاره به اینکه بیماران سکته مغزی در دوره‌های مختلف نیازمند خدمات توانبخشی هستند، تصریح کرد: برای این گروه از بیماران نیز پکیج درمانی ۶ ماه اول و دوم در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر بیمه سلامت برای بیماران استفاده کننده از انواع پیوندها نیز خدماتی دارد.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران