0

سونامی افسارگسیخته جراحی زیبایی در ایران

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی به اقبال زیاد مردم به جراحی پلاستیک و زیبایی هشدار داد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، بابک نیکومرام رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در نشست خبری بیان کرد: اینکه مردم دنبال عمل زیبایی هستند و مدام چهره افراد تغییر می‌کند و با سختی هزینه جراحی زیبایی را تأمین می‌کنند یک زنگ خطر جدی است.

وی ادامه داد: اگر جلوی سونامی افسارگسیخته جراحی زیبایی را نگیریم به مراکز درمانی و نیرو‌های شاغل در حوزه درمان آسیب وارد می‌شود؛ درحالی‌که دنیا با این موضوع برخورد دیگری کرده است.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی با اشاره به‌ضرورت توجه و نظارت جدی در اقبال زیاد پزشکان عمومی به جراحی پلاستیک، خاطرنشان کرد:چرا نظام پزشکی و معاونت درمان در این خصوص ورود پیدا نمی‌کند.

نیکومرام اضافه کرد: قیافه اصیل ایرانی در حال فراموش شدن است. وزارت بهداشت حافظ سلامت مردم است و می‌تواند در این خصوص و نظارت بر فعالیت در حوزه زیبایی و جراحی پلاستیک ورود کند.

وی بابیان اینکه زیبایی گردش مالی بالایی دارد، گفت: ۴۳۰ جراح پلاستیک و زیبایی در کشور داریم. عمل جراحی پلاستیک اجبار پزشکی نیست.

نیکومرام تأکید کرد: نیاز به قوانین در حوزه زیبایی دادیم. اولین انجمنی هستیم که کد‌های اخلاقی را در انجمن وارد می‌کنیم.

مجید لاهوتی، مسئول روابط عمومی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی اظهار کرد: در سال‌های اخیر اقبال زیادی به امور زیبایی ایجاد شده است، اما اکنون این امر گسترش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: گسترش فضای مجازی کم‌کم به سوءاستفاده مالی و ورود افراد فاقد صلاحیت حرفه‌ای با مطامع مالی به این حیطه شده و نگاه آن‌ها فقط سودآوری است.

بخوانید  ثبت ۲۰۳۴ مورد مزاحمت تلفنی برای اورژانس تهران در هفته گذشته

لاهوتی افزود: روزبه‌روز عوارض اعمال زیبایی روبه گسترش است و آمار مراجعان برای شکایت به مراجع قانونی بیشتر شده است و مربوط به افراد فاقد تخصص است.

مسئول روابط عمومی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی خاطرنشان کرد: هرروز شاهد ورود بیشتر افراد خاطی در حوزه زیبایی هستیم که عواملی همچون وجود قوانین بازدارنده نامطلوب است و باید بازبینی شود.

وی بابیان اینکه جراحی زیبایی نیاز جامعه نیست، ابراز کرد: جراح پلاستیک فردی است که ۷ سال پزشکی عمومی می‌خواند و پنج سال جراحی عمومی و درنهایت ۳ سال جراحی پلاستیک می‌خواند.

لاهوتی تصریح کرد: سازمان نظام پزشکی مکلف به استیفای حقوق مردم و پزشکان است. در این سازمان قوانینی وجود دارد، اما گاهی آیین‌نامه‌هایی صادر می‌شود که ناقض اصل قانون است.

مسئول روابط عمومی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی متذکر شد: وقتی یک پزشک عمومی در تابلوی خود کلمه زیبایی را می‌نویسد فرد مراجعه‌کننده تخصص ندارد تا بفهمد این فرد متخصص نیست و انتظار داریم سازمان نظام پزشکی پیگیری کند و چرا این سازمان راه انجام خلاف از سوی این افراد را باز گذاشته است.

لاهوتی تصریح کرد: انجام جراحی بینی و لیپوساکشن توسط جراحان عمومی ممنوع شده است.

علیرضا صابری، دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی گفت: نزدیک به ۶ هزار صفحه اینستاگرامی در حال تبلیغ در حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی هستند.

وی ادامه داد: نزدیک به ۴۷ درصد تخلفات پزشکی در سازمان نظامی پزشکی مربوط به قصور پزشکی است. سالانه ۹۰۰ میلیون مراجعه به پزشک در ایران شده است که یک‌دهم میزان تخلف و مراجعه برای قصور پزشکی است.

بخوانید  تحریم نبودن دارو کذب محض است

سید نجات حسینی، نائب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی اظهار کرد: ۱۶۰۰ متخصص داریم که نه متخصص گوش و حلق و بینی است و نه جراحی پلاستیک، اما کار جراحی پلاستیک را انجام می‌دهند.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران