0

تولید ۷۱ درصد مواد اولیه داروها در کشور/ ظرفیت صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری مواد اولیه

فرامرز اختراعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره وضعیت خودکفایی ایران در تولید مواد اولیه دارویی اظهار کرد: از نظر ارزش ریالی، حدود 71 درصد مواد اولیه داروها، در داخل کشور تولید می‌شوند.

واردات 100 میلیون دلاری مواد پایه و واسطه دارویی

وی افزود: برخی از مواد پایه و واسطه دارویی از کشورهای خارجی وارد کشور و به مواد اولیه تبدیل و برای ساخت دارو استفاده می‌شوند که این امر باعث صرفه‌جویی ارزی می‌شود. در حال حاضر میزان ارزبری مواد پایه و واسطه دارویی برای تأمین داروهای ایرانی،‌ 100 میلیون دلار است.

ظرفیت صادرات 300 میلیون دلاری مواد اولیه دارویی

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی در پاسخ به سؤالی مبنی بر میزان صادرات مواد اولیه دارویی بیان کرد: رقم صادرات مواد اولیه داروها خیلی زیاد نیست زیرا ارزی که برای واردات مواد اولیه دارویی مصرف می‌شود، ارز حمایتی است که دریافت آن، محدودیت‌هایی برای صادرات ایجاد می‌کند؛ اما اگر دولت نگران بروز کمبودهای دارویی نباشد و مجوز صادرات مواد اولیه ساخته شده در کشور را صادر کند شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه امکان صادرات 30 درصد ظرفیت تولیدی خود را دارند که این امر می‌تواند تا مرز 300 میلیون دلار در سال ارزآوری داشته باشد.

اختراعی ادامه داد: البته در سایر کشورهای خارجی تولیدکننده مواد اولیه نیز برخی محدودیت‌های صادرات به دلیل نگرانی از بروز کمبودهای دارویی در کشور تولیدکننده این مواد اولیه، اعمال می‌شود.

کمبودی در مواد اولیه داروها وجود ندارد

وی تأکید کرد: در زمینه تأمین مواد اولیه و مؤثره برای تولید داروهای داخلی مشکل و بحرانی وجود ندارد.

بخوانید  جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت مغایر با سیاست‌های ابلاغی رهبری است

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *