0

تقویت دیپلماسی علمی یکی از رویکرد‌های جشنواره رازی ۱۴۰۲ است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از دیپلماسی علمی به عنوان عاملی برای دستیابی به مرجعیت علمی و راهکاری جهت افزایش تولید علم از مسیر تعاملات بین‌المللی یاد کرد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این مطلب، تقویت دیپلماسی علمی را یکی از تفاوت‌های این دوره نسبت به ادوار گذشته جشنواره رازی دانست و عنوان کرد: تاکنون تمام ظرفیت جشنواره رازی بر تقدیر از محققان پرتوان و کوشا که در داخل کشور باعث رشد تولیدات علمی شده‌اند به کار گرفته شده است، ولی در راستای اهداف توسعه و تقویت دیپلماسی علمی، محققان ایرانی خارج از کشور که به مشکلات داخلی توجه داشته و در زمینه اولویت‌های پژوهشی کشور فعالیت کنند نیز توجه خواهد شد و در صورت تایید اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره این بخش اضافه خواهد شد.

وی دیپلماسی علمی را عاملی برای دستیابی به مرجعیت دانست و اظهار کرد: تولید علم کشور از محل ارتباطات علمی بین‌المللی در حدود ۳۰ درصد است بدیهی است که این عدد باید افزایش یابد. با توجه به اینکه دیپلماسی یعنی گفتگوی علمی گروه‌ها با یکدیگر برای اینکه دیپلماسی بین‌المللی محقق شود که باید اقدامات از گروه‌های آموزشی درون دانشگاه‌ها شروع شود. مرحله بعد این گفتگو و تعاملات باید در عرصه دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها تسری یابد و سپس وارد عرصه بین المللی شود.

وی با بیان اینکه وظایف دیپلمات سیاسی مشخص بوده و دیپلمات در همه شرایط حافظ منافع کشور است، تاکید کرد: دیپلمات علمی هم باید در همه مراودات علمی نفع کشور را در نظر بگیرد. صرف تبادل دیتا و اطلاعات دیپلماسی محسوب نمی‌شود باید این تبادلات علمی برای کشور منافعی در پی داشته باشد. تعاملات علمی در عرصه بین‌المللی یکی از اهداف و برنامه‌های معاونت است، زیرا در وزارت بهداشت اعتقاد راسخ به گردش نخبگان وجود دارد.

بخوانید  پروژه ملی بیمارستان شهدای تجریش آماده افتتاح است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی دوم بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود و متقاضیان تا ۶ مهر ماه سال جاری مهلت دارند آثار خود را از طریق نشانی http://behdasht.gov.ir/XDj۹ به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران